Muzyczna i Kulturalna ESSA. Rodzicu zagłosuj w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego
Kolejny sukces Pawła!
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Paweł Ziaja uczeń klasy 3 naszej szkoły zdobył po raz drugi 1 miejsce w XX Powiatowej Olimpiadzie Matematycznej w Jemielnicy.
Zwycięzcy oraz pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych matematycznych sukcesów.
Stefania Kaliciak
A na gali było tak...
Uroczysta gala wręczenia nagród wszystkim laureatom tegorocznych konkursów organizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu miała miejsce w czwartek 6 czerwca w Diecezjalnym Muzeum . Konkursów i nagrodzonych było wiele i wielu.
Jedną z nagrodzonych była nasza Hania Pros z klasy VI. O jej sukcesie w Konkursie Wiedzy Religijnej pisaliśmy już wczesniej, a dziś o nagrodach chcemy napisać. Hanka trochę zestresowana podchodziła po nagrodę, obawiała się, że otrzyma kolejny plecak, ale ku jej ogromnej radości, tym razem jedną z nagród rzeczowych była kosmetyczka, książka, gadżety związane z aktualnymi mistrzostwami w piłce nożnej i bon do jednego ze sklepów. Radość więc ogromna!
Biskup Rudolf Pierskałą dziękował wszystkim zebranym za zaangażowanie w konkursach i zachęcił do ich reklamowania oraz dzielenia sie radością z uczestnictwa w nich. Teraz więc głos Hani:
,,Warto brać udział w diecezjalnych konkursach, takich jak Żak, szczególnie zachęcam tych, którzy lubią piłkę nożną. Dostałam między innymi kredki i puzzle z piłkarzami, a chłopaki otrzymywali eleganckie piłki".
Reklamą niech też będzie nasza fotka na stronie Wydziału Katechetycznego:
Tematem tegorocznego Żaka była DROGA DO ŚWIĘTOŚCI, mamy nadzieję, że poprzez zaangażowanie w konkursie jesteśmy na tej drodze, a poznani młodzi święci pomogą wytrwać. Zachęcamy więc do udziału w kolejnym roku szkolnym.
Hanna Pros i Jolanta Koj
Przegląd Piosenki Leśno-Przyrodniczej
W środę 5.06 br. uczniowie naszej szkoły uczęszczający na chór szkolny, udali się do Nadleśnictwa Dębie, aby wykazać się wokalnie w Przeglądzie Piosenki Leśno-Przyrodniczej. W miłej atmosferze przepięknie wyśpiewali następujące miejsca:
Victoria Janik – I miejsce
Maja Czupala – II miejsce
Chór szkolny – I miejsce
Uczniowie zostali przygotowani przez Panią Iwonę Cierpich.
Poniżej wideo z występami naszych uczniów.
Mirela Barton-Kaliciak
Kulturalne Lato 2024 – zapisy 10.06.2024 r. o godz. 16:00. Zachęcamy do udziału!
Bajkowo i filmowo. Zachęcamy do udziału!
Odwiedziny u Daisy Hochberg von Pless
05.06.2024 roku klasy I-III wybrały się do Książa, by zwiedzić zamek, w którym mieszkała swego czasu księżna Daisy. W ramach sprawozdania postanowiłem przeprowadzić krótkie ankiety wśród uczestników tej wyprawy, by sprawdzić nastroje i wrażenia.
Na pytanie: "Co najbardziej Wam sie podobało?" klasy 1. i 3. odpowiedziały jednoznacznie, że konie i lemury. Ni mniej ni więcej jest to sugestia do organizatorów, aby wybrać się nastepnym razem do zoo (znacznie bliżej i taniej, można by także z projektowych pieniędzy zakupić do szkoły lemury i konia - nie trzeba by sie ruszać z miejsca). Klasa 2. natomiast, oprócz koni oczywiście, zwróciła uwagę na inne atrakcje wycieczki: palmiarnię, tarasy, dwie wieże (prawdopodobnie wpływ lektur Tolkiena), skałę, widoki, sypialnię Daisy, jej suknię. Podobał sie również piknik (o którym dane mi było tylko słyszeć).
Pytanie: "Co Wam się nie podobało?" stało sie przyczynkiem do pewnych utyskiwań. Okazuje sie, że podróż i autokar, zielone ziemniaki, sklep, wysokie ceny i ptaszek bez nogi osiągneły bardzo niskie notowania. Dwie pierwsze pozycje wydają się bezsprzeczne. Kto wynajmuje tanie środki lokomocji, ten nie zaznaje wygody klimatyzacji. Można od biedy potraktować tę duchotę jako przygotowanie do aury palmiarni, którą mieliśmy zwiedzić. Zieleń ziemniaków nie wynikała jednak z niedojrzałości czy sztucznego barwnika, ale dodatku szpinaku. Dla niedoświadczonego podniebienia lub takiego trenowanego frytkami i burgerami mogło działać to odpychająco, było jednak dość smaczne i zachęcało niektórych do dokładki. Co do wysokich cen w "sklepie" - cóż... Jakie czasy, takie ceny. Na BMW trzeba jakoś zarobić. Najgorzej z ptaszkiem bez nogi. Podejrzewam, że nie zawinił on niczym w kwestii stanu, w jakim się znalazł, wybaczyłbym mu ten ubytek. O co proszę uczniów klasy 2.
Pytanie: "Co was zaskoczyło?" przyniosło odpowiedzi w stylu: "objat", kino, taki duży zamek, tunele w palmiarni, sala Maksymiliana, zielone ziemniaki i temperatura w autobusie. Dwie ostatnie pozycje zostały już wyjaśnione. Kino w pałacu to rzeczywiście coś osobliwego. Nikt z nas nie ma w domu kina (chyba że kino domowe, ale to inna bajka). Pałac Hochbergów - jak dowiedzieli się uczestnicy wyjazdu - był wyjątkowo nowoczesnym miejscem jak na owe czasy - centralne ogrzewanie, piece gazowe w kuchni, maszyna do obierania ziemniaków, mieszadła, miksery, francuski kucharz i centralny odkurzacz... Było więc i kino (modne wówczas), które dotrwało do naszych czasów. Dbano o wyjątkowy wystrój i wygodę. Nie oszczędzano na luksusowej estetyce. To wszystko można było zobaczyć nie tylko w sali Maksymiliana. Robiły wrażenie i piękne ogrody, i stajnie, i palmiarnia. No bo kto bogatemu zabroni?
Co dzieci zapamiętały?
Klasa 1. - księżniczkę Daisy.
Klasa 2. - zamek, autokar, znaczenie imienia księżniczki, zwierzęta, stajnie, karoce, drzewo w drzewie, kwiaty i kaktusy.
Klasa 3. - wszystko.
Co zapamietał kierowca? Podpowiadam: gdzie leżą Staniszcze Małe.
Jak widać każdy coś z tej wyprawy wyniósł. Czegoś sie nauczył. Trud się opłacił.
Pani ze sklepiku z pamiątkami też była zadowolona. Zdecydowanie będzie musiała jutro domówić towar.
Oprowadzająca nas przewodniczka wydawała się szczęśliwa przy pożegnaniu.
Tylko Daisy na jednym z pałacowych portretów pozostała smutna. Wie, że posiadanie takiego zamku i wielkie bogactwo to nie wszystko...
Ale dzieci, pełne wrażeń, z koronami na głowie i pustymi portfelami zadowolone wróciły do swoich zwykłych niezwykłych domów.
Jerzy Kaufmann
Wycieczka do Książa 2024 – klasy I-III
Nowa galeria Wycieczka do Książa 2024 - klasy I-III została dodana do albumu fotograficznego
79
WYBORY KSIĄŻEK 2024
UCZNIOWIE DECYDUJĄ,
co lubią czytać!
W poniedziałek 10.06.2024 roku nasza szkolna biblioteka przyłączy się do organizacji ogólnopolskich wyborów, dzięki którym dowiemy się, co najchętniej czytają nasi uczniowie.
W bibliotekach w całej Polsce odbędą się wybory, podczas których uczniowie wybiorą ulubione książki. Wybory formą przypominają wybory państwowe, co ma na celu dodatkową motywację dla uczniów. Po zakończeniu wyborów podsumujemy wyniki z całej Polski. W ten sposób wspólnie zorganizujemy największe badania czytelnicze w Polsce.
Uczniowie klas I-VII otrzymają karty do głosowania i na lekcji 3. oraz 4. Głosy Czytelników zostaną przeliczone i przekazane organizatorowi akcji, czyli redakcji "Biblioteki w Szkole".
Zachęcam do wzięcia udziału w tej akcji promującej czytelnictwo! Poniżej karta do głosowania. Warto przypomnieć sobie tytuły i autorów 3. ulubionych książek, które zostały przeczytane w ciągu ostatnich dwóch lat.
Agnieszka Jańczak
W trosce o prawidłowy rozwój dziecka
Dzieciom/nastolatkom mogą towarzyszyć trudności rozwojowe, mogą to być trudności z relacjami rówieśniczymi, jak również bywają charakterystyczne dla danego wieku.
Co zrobić, gdy rodzic/opiekun bądź ktoś z otoczenia dostrzega, że dziecko doświadcza trudności?
Ważne jest, aby oprócz dostrzeżenia trudności pomóc dziecku/nastolatkowi. Zdarza się, że czekamy aż „samo minie”, bywa również tak, że ktoś z otoczenia „coś” dostrzega, jednak my jako rodzice/opiekunowie tego nie widzimy lub boimy się oceny ze strony środowiska.
Należy pamiętać, że zadaniem szkoły jest jak najlepsze przygotowanie młodego człowieka do funkcjonowania w dalszym życiu. Informowanie rodziców/opiekunów ma na celu jak najszybszą pomoc dziecku.
Drogi rodzicu/opiekunie, jeśli widzisz bądź otoczenie Cię o tym informuje, że Twoje dziecko wymaga wsparcia warto wspólnie poszukać rozwiązania i pomocy. Należy pamiętać, że czas ma znaczenie – szybsze dostrzeżenie trudności, to szybsza pomoc. Miejmy na uwadze, że to my jesteśmy wsparciem dla młodych ludzi.
Wspólnie możemy więcej!
Sandra Wujec - psycholog szkolny
Zwiedzanie "śląskiego Rzymu"
28 maja 2024 roku uczniowie z wychowawcami i opiekunami klas V-VII PSP Staniszcze Małe-Spórok wybrali się na wycieczkę do Nysy zwanej "śląskim Rzymem". Po przyjeździe pan przewodnik z oddziału Informacji Turystycznej zaprosił na spacer po urokliwym, słonecznym mieście. Zobaczyliśmy m.in. Wieżę Bramy Wrocławskiej, Pałac Biskupi, Muzeum Miejskie, Starówkę. Na chwilę mogliśmy poczuć się uczniami nyskiego liceum Carolinum, które pochodzi z XVII wieku. Byliśmy też w niesamowitej bibliotece i auli tej szkoły. Zwiedziliśmy także nyską katedrę. Jest to budynek sakralny o najbardziej stromym dachu w Europie.
W zabytkowym Bastionie św.Jadwigi udaliśmy się na pełne atrakcji zwiedzanie kazamatów. Były wystrzały, odgłosy walk... Pokonaliśmy także ścieżkę edukacyjną Sowa. Czekało na nas 15 różnych urządzeń z Centrum Nauki Kopernik. Zdobywaliśmy wiedzę z różnych przedmiotów szkolnych poprzez integrację i zabawę. Uczniowie zostali pochwaleni przez prowadzących zajęcia za inwencję twórczą.
Wyróżnieni zostali siódmoklaści, którzy, jako najstarsi, mogli obejrzeć pokaz filmu "Wiktoria 1920". Dzięki okularom VR znaleźli się oni w samym centrum wojny polsko-bolszewickiej. Taka nauka historii była strzałem w 10.
Po zakończonych zajęciach i zasłużonym posiłku klimatyzowanym autokarem:-) szczęśliwie wróciliśmy do domu.
Wychowawcy i opiekunowie: K.Rajtor, M.Macygon, J.Koj, A.Jańczak
26
Dzień Dziecka 2024
Nowa galeria Dzień Dziecka 2024 została dodana do albumu fotograficznego
55
Mamo, Tato, nudzę się
Jako rodzice dążymy do tego, aby nasze dzieci jak najlepiej się rozwijały. Wymyślamy wiele zajęć dodatkowych, wyjazdów, atrakcji myśląc, że tylko one mają wpływ na rozwój naszego dziecka. Często uważamy, że jeśli dziecko się nudzi wówczas tracimy „złoty czas” w rozwoju. Może nam się wydawać, że to co dziecko robi samo jest mniej skuteczne czy wartościowe. Należy pamiętać, że są takie umiejętności, które dużo sprawniej nabywane są w swobodnej zabawie. Podczas zabawy/wolnego czasu dzieci uczą się rozwiązywać trudności, nawiązywać przyjaźnie, poszukiwać wsparcie oraz nabywają wiele innych umiejętności potrzebnych do codziennego funkcjonowania. W czasie wolnym od celów narzuconych przez dorosłych młody człowiek ma możliwość koncentrować się na tym, czego w danym momencie rozwoju chce się uczyć.
Rodzicu pozwól swojemu dziecku na nudę. NUDA pozwala na rozwijanie zainteresowań i kreatywności, lepszego poznania siebie i swoich potrzeb. Nie szukaj kolejnych rozwiązań, kiedy dziecka nic nie interesuje. Daj czas, wspieraj.
Sandra Wujec - psycholog szkolny
Dzień Dziecka w naszej szkole – 29.05.2024 r.
W środę 29 maja na Przystani Granica będziemy świętować Dzień Dziecka.
Przebieg dnia:
7:50 - zbiórka uczniów w szkole
7:55-8:40 - przejście pieszo ze szkoły na Przystań Granica
8:40-11:40 - pobyt na przystani
11:45-12:20 - przejście pieszo z przystani do szkoły
12:30 - zakończenie i powrót uczniów do domuW trakcie pobytu na Przystani Granica:
- pokazy strażackie OSP Staniszcze Małe
- występy wokalne, instrumanetalne i taneczne uczniów
- gry i zabawy ruchowe
- gry planszowe
- malowanie twarzy
- piknik
- poczęstunekRada Rodziców PSP Staniszcze Małe-Spórok ufundowała poczęstunek dla uczniów (DZIĘKUJEMY!), w ramach którego każdy uczeń otrzyma lody oraz do wyboru: frytki belgijskie lub kiełbaskę z dodatkami. Picie uczniowie zapewniają sobie sami.
Świetlica działa w tym dniu zgodnie z planem, czyli do 15:30.
Mateusz Pinkawa,
Rafał Pocześniok
31 maja br. – dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900, 1672, 1718 i 2005) oraz §5 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 11 sierpnia 2017 r. (Dz. U. z 2023 r.; poz. 1211) dzień 31 maja br. jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
Dla dzieci, które nie mają zapewnionej opieki w domu, mogą być zorganizowane zajęcia opiekuńcze. Proszę o ewentualne zgłoszenie dzieci u wychowawcy lub w sekretariacie szkoły do dnia 29.05. br. do godz. 14:00 - tel. 77 4611 064.
Rafał Pocześniok
EKO Piknik edukacyjny
W piątek 24.05 br. uczniowie klasy V, VI I VII wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie LGD „Kraina Dinozaurów” w partnerstwie z Publiczną Szkołą Podstawową nr 1 w Kolonowskiem.
Na miejscu na uczniów czekało 10 stacji na których mogli zgłębiać wiedzę ekologiczną. Nie zabrakło również stanowisk gdzie uczestnicy integrowali się w trakcie wspólnej zabawy, malowaniu toreb ekologicznych czy jedzeniu pysznych lodów. Uczniowie podczas warsztatów mogli m.in dowiedzieć się o bioróżnorodności czy odnawialnych źródłach energii. Badali wodę oraz budowali filtr do jej oczyszczenia, segregowali śmieci oraz sprawdzili swoją wiedzę w quizie. Udział w warsztatach był bardzo udany, a nauka przez zabawę to najlepszy sposób na rozwijanie zainteresowań dziecka.
Mirela Barton-Kaliciak
27
Regolowiec po raz 43.
- 18
Regolowiec to polana biwakowa otoczona pięknym lasem i płynącą tuż obok urokliwą rzeczką Bziniczanką. Dawniej w tym miejscu była jedna z najstarszych osad hutniczych w tym regionie. Aby ocalić od zapomnienia pamięć historyczną o tym miejscu po raz 43. Oddział Zakładowy PTTK "Huta Andrzej" w Zawadzkiem zorganizował Zlot Śladami Dawnego Hutnictwa "Regolowiec 2024". Tradycyjnie, jak co roku wzięliśmy w nim udział. W sobotni poranek (11.05.2024 r.) czternastu uczniów wraz z opiekunami wyruszyło do Fosowskiego, aby wspólnie z drużynami z PSP Kolonowskie i PSP Staniszcze Wielkie-Kolonowskie 3 rozpocząć rowerową eskapadę do Regolowca. Tegoroczna trasa wiodła w kierunku Myśliny, dalej leśnymi ścieżkami do osady Kolejka, a stamtąd na metę - Regolowiec. Na polanie po zjedzeniu pysznych kiełbasek i chwili odpoczynku uczestnicy mogli zmierzyć się z testem wiedzy krajoznawczo-historycznej oraz brać udział w konkurencjach sportowych przygotowanych przez OZ/PTTK w Zawadzkiem. Swój konkurs przeprowadziło również Nadleśnictwo Zawadzkie. Nagrodzeni w poszczególnych konkursach:
w konkursie leśno-przyrodniczym
I miejsce - Mateusz Zych
w konkursie kolarskim (grupa starsza)
II miejsce - Tomasz Złoty
w konkursie wiedzy krajoznawczo-historycznej
IV miejsce - Filip Zganiacz
w rzucie krążkami
V miejsce - Tomasz Kłopotowski
Tradycyjnie na koniec imprezy otrzymaliśmy pamiątkowy puchar i dyplom. Do domu wróciliśmy w dobrych humorach, lekko zmęczeni (pokonaliśmy trasę liczącą ponad 35 km). Gratulacje i podziękowania dla wszystkich uczestników. W imieniu OZ/PTTK "Huta Andrzej" w Zawadzkiem zapraszam na Rajd Młodzieży Szkolnej "Góry Złote - Borówkowa 2024" w dniu 08.06.2024 r. (szczegóły w zakładce O szkole -> Z życia szkoły -> SKKT PTTK ->Aktualności).
Agata Feliks
List Ministra Zdrowia dla Rodziców i Opiekunów dzieci przedszkolnych i uczniów nt. szczepień
Od początku roku w Europie stale rośnie liczba zachorowań na odrę. Światowa Organizacja Zdrowia oraz Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób oceniają, że – choć ryzyko zachorowania na poziomie populacji ogólnej jest niskie – to ogniska choroby będą się pojawiać we wszystkich krajach. Powodem jest niewystarczający poziom zaszczepienia przeciw odrze (szczególnie drugą dawką).W nadchodzących miesiącach spodziewamy się dużego wzrostu zachorowań. Szczepienie chroni przed odrą. To podstawowy środek zabezpieczenia dziecka przed tą groźną chorobą.
Listu Ministra Zdrowia dla Rodziców i Opiekunów dzieci przedszkolnych i uczniów
Szczegółowe i rzetelne informacje na temat szczepień zamieszczone są na stronie prowadzonej przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie:
https://szczepienia.pzh.gov.pl/
Rafał Pocześniok
Edukacja z Wojskiem
W ramach programu „Edukacja z Wojskiem“ dnia 16 maja 2024 r. gościliśmy w naszej szkole Żołnierzy z 10 Brygady Logistycznej w Opolu. Dzięki temu nasi Uczniowie mieli szanse poznać różnorakie zagadnienia z zakresu wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej.
Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy.
Rafał Pocześniok
2
Mamy MISTRZA Polski i I WICEMISTRZA WLC
Za nami emocjonujący finał Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. 9 maja 2024 roku dwie drużyny PSP Staniszcze Małe-Spórok zmierzyły się z arcytrudnymi zadaniami dotyczącymi książek "Gaja z Gajówki. Chatka w sercu lasu" oraz "Kwandrans". Otrzymaliśmy wyniki. Mamy Mistrza Polski, a w zasadzie Mistrzynie: Maję Laskawiec oraz Hanię Pros! Natomiast uczniowie z grupy młodszej: Stefcia Pros, Paweł Ziaja i Zosia Wojtakowska wywalczyli tytuł I WICEMISTRZA Polski!
https://wielkaliga.pl/polska/final/wyniki_1-3.pdf
https://wielkaliga.pl/polska/final/wyniki_4-6.pdf
Brawo! Serdeczne gratulacje! Swoją pasją czytelniczą zarażajcie innych!
Agnieszka Jańczak
Aktualności
- REGULAMIN Szkolnego Konkursu Plastycznego dla całych rodzin naszych uczniów pt. „Talerz zdrowia”.
- Apel z okazji majowych świąt narodowych
- Eliminacje Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”
- Zapraszamy Rodziców na konsultacje.
- Nasze wielkanocne życzenia
- Szkolny Konkurs Plastyczny - Eko pojazdy przyszłości.
- Niezwykłe warsztaty
- WIOSENNY KONCERT PIOSENKI TURYSTYCZNEJ
- 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
- Pasja, która nie gaśnie...
- Sportowo i intelektualnie
- III. Ogólnopolski Konkurs „Kartka dla Chemika”
- Szkolny Dzień Liczby Pi
- POWITANIE WIOSNY!
- DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
- DZIEŃ BEZ PLECAKA
- DZIEŃ KOLORÓW
- Wyjazd do Kina – Lekcja Empatii i Zrozumienia
- Ogólnopolski Programu Edukacyjny "Trzymaj Formę!".
- Środa, czwartek, piątek...