SPRAWOZDANIE Z WYCIECZKI DO OPOLA
25 marca, w godzinach porannych, razem z uczniami klas 5-8 oraz wychowawcami i opiekunami udaliśmy się na wycieczkę do Opola.
Kiedy dotarliśmy na miejsce, poszliśmy do Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji przy ulicy Dubois 36. Na miejscu podzieliliśmy się na 3 grupy i ruszyliśmy na warsztaty. Podczas warsztatów odwiedziliśmy 4 stacje. Pierwszą z nich była stacja, na której poznaliśmy najpiękniejsze owady na Opolszczyźnie, a następnie mogliśmy je zobaczyć pod mikroskopem. Na drugiej stacji poznaliśmy zwierzęta występujące na terenie Opolszczyzny, a po krótkiej prezentacji zrobiliśmy Quiz. Na kolejnej stacji budowaliśmy z klocków LegoWeDo aligatory i lwy, które po podłączeniu do laptopa i uruchomieniu programu ruszały się. Natomiast na ostatniej stacji mogliśmy pojeździć na rowerkach oraz przejść tor przeszkód w alkogoglach.
Następnym punktem wyjazdu było lodowisko ,,Toropol’’. Na nim z wielką radością prezentowaliśmy swoje umiejętności łyżwiarskie. Jednak wszystko, co dobre, szybko się kończy. Nadeszła pora powrotu. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domów.
Wycieczkę uważam za udaną. Dzięki takim wycieczkom możemy zdobyć nową wiedzę, zintegrować się, oraz zadbać o kondycję.
Victoria Janik, uczennica klasy 8
Aktualności
Sportowo i intelektualnie
- 14
III. Ogólnopolski Konkurs „Kartka dla Chemika”
Ogłaszamy kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Kartka dla Chemika”
Organizatorem Konkursu jest Koło Naukowe Chemików Uniwersytetu Opolskiego – KORONAN.
Dzień Chemika obchodzimy w tym roku 1 czerwca 2025 r., ale już teraz zapraszamy Was do wzięcia udziału w tym wyjątkowym konkursie, który łączy naukę i sztukę! Stwórz kreatywną kartkę i podziel się swoją wizją chemii!
O CO CHODZI W KONKURSIE?
Twoje zadanie polega na przygotowaniu pracy plastycznej lub cyfrowej o tematyce chemicznej.
Może to być:
✔ Kartka okolicznościowa (np. z życzeniami dla chemików, uczniów, nauczycieli)
✔ Kolaż (łączący różne elementy wizualne związane z chemią)
✔ Memy internetowe (zabawne, ale także mądre i edukacyjne podejście do chemii)
✔ Ilustracja inspirowana chemią (abstrakcyjna, realistyczna, w dowolnej technice)
✔️ Każda inna forma kreatywna, która łączy chemię z sztuką!
Nie ma ograniczeń co do techniki! Możesz wykonać pracę tradycyjnie (farby, kredki, akwarele, wycinanki itp.) lub cyfrowo. Liczy się Twoja pomysłowość i sposób przedstawienia tematu!
KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ?
Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych (klasy I-VIII) i ponadpodstawowych z całej Polski! Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych.
WAŻNE TERMINY:
Termin dostarczenia pracy do szkolnego koordynatora: do 12.05.2025 r.
Ogłoszenie wyników: 1 czerwca 2025 r. (Dzień Chemika!)
Kartka_dla_Chemika_Regulamin(1).pdf
Mirela Barton-Kaliciak - szkolny koordynator konkursu
Szkolny Dzień Liczby Pi
W dniu 19 marca 2025 roku w naszej szkole odbył się Dzień Liczby Pi. Wydarzenie to zostało zorganizowane we współpracy z klasą VIII i było przeznaczone dla uczniów klas IV-VIII. Dzięki zaangażowaniu uczestników i prowadzących stało się niezapomnianym świętem matematyki. Główną atrakcją dnia były stacje z zabawami i quizami matematycznymi. Każda stacja oferowała inne wyzwanie związane z liczbą Pi lub ogólnymi zagadnieniami matematycznymi, dostosowane do różnych grup wiekowych uczniów. Uczniowie z entuzjazmem uczestniczyli we wszystkich stacjach, wykazując się kreatywnością, logicznym myśleniem i umiejętnością pracy w zespole. Największym zainteresowaniem cieszyły się stacje: muzyczna i stacja klocki, a podczas sztafety z tabliczką mnożenia emocje sięgały zenitu. Rywalizacja była zacięta, ale panowała atmosfera wzajemnego szacunku i dobrej zabawy.
Karolina Rajtor
1
POWITANIE WIOSNY!
Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole był pełen radości i kreatywności! Zaczęliśmy od wspólnego przygotowania wiosennych śniadań. Następnie zabraliśmy się za tworzenie marzann – każdy z nas dodał coś od siebie, by stworzyć wyjątkowe postacie symbolizujące pożegnanie zimy. Po skończeniu naszych dzieł, wszyscy ruszyliśmy na spacer, aby w tradycyjny sposób uczcić nadejście wiosny. To byŁ dzień pełen zabawy i pozytywnej energii!
Samorząd Uczniowski
1411
DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
Dzień Kolorowej Skarpetki to nieformalne święto obchodzone 21 marca, czyli w Światowy Dzień Zespołu Downa. Jego celem jest zwiększenie świadomości na temat Zespołu Downa
i promowanie akceptacji osób z tą wadą genetyczną. Data 21 marca nie jest przypadkowa – nawiązuje do trisomii 21. chromosomu, która jest przyczyną Zespołu Downa.Kolorowe, niepasujące do siebie skarpetki symbolizują różnorodność i akceptację
odmienności.
My również dołączyliśmy do tej szlachetnej akcji zwiększającej świadomość na temat Zespołu Downa.
Dodatkowe informacje można odszukać na stronie:https://zespolkolorowychskarpetek.pl/#skarpetkowe-historie
Barbara Macygon pedagog
DZIEŃ BEZ PLECAKA
Dziś w szkole odbył się wyjątkowy "DZIEŃ BEZ PLECAKA" i musimy przyznać, że uczniowie przeszli samych siebie w kwestii kreatywności! Zamiast tradycyjnych plecaków, na szkolnych korytarzach można było zobaczyć taczki, walizki czy skrzynie na narzędzia. Każdy miał swój pomysł na to, jak najlepiej przetransportować książki i przybory szkolne.
20Samorząd Uczniowski
DZIEŃ KOLORÓW
Dziś w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Kolorów. Uczniowie wszystkich klas wzięli w nim aktywny udział, ubierając się w wcześniej wylosowane kolory. Szkoła była pełna barw, a wszyscy świetnie się bawili, tworząc radosną i kolorową atmosferę. To był wyjątkowy dzień pełen integracji!
Samorząd Uczniowski
1
Wyjazd do Kina – Lekcja Empatii i Zrozumienia
W piątek 14 marca klasy VI i IV wybrały się do kina na film „Jedne na milion”. Przed seansem uczniowie uczestniczyli w prelekcji na temat autyzmu, która okazała się bardzo wartościowa i edukacyjna. Film, który obejrzeliśmy, był zupełnie inny niż te, które zazwyczaj wybierają dzieci. Wymagał większej koncentracji i zrozumienia, dlatego prelekcja przed filmem miała na celu ułatwienie dzieciom zrozumienia tematu poruszanego w filmie.
Wyjazd integracyjny, który poruszył ważny temat, można uznać za udany. To była naprawdę cenna lekcja, która – mamy nadzieję – pozwoliła uczniom lepiej zrozumieć, jak wygląda świat osób w spektrum autyzmu. Tego typu wydarzenia pomagają rozwijać empatię i szersze spojrzenie na innych.
Marianna Obst-Budny
Mirela Barton-Kaliciak
Malwina Koj
Ogólnopolski Programu Edukacyjny "Trzymaj Formę!".
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła dołączyła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Trzymaj Formę!".
Cel programu:
Głównym celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin, poprzez promocję aktywnego stylu życia
i zbilansowanej diety.Cele szczegółowe:
- Pogłębienie wiedzy na temat znaczenia zbilansowanej diety i aktywności fizycznej dla organizmu człowieka.
- Kształtowanie postaw i zachowań związanych z prawidłowym odżywianiem.
- Dostarczenie wiedzy o informacjach zamieszczonych na opakowaniach produktów
spożywczych i umiejętności korzystania z nich.
Program realizowany jest metodą projektu, co zapewnia uczniom wiele ciekawych
i angażujących zajęć.
Szczegóły pod linkiem
https://www.trzymajforme.pl/strona-glowna-6?lang_id=2\
Barbara Macygon pedagog
Środa, czwartek, piątek...
Konkurs recytatorski "Jugend trägt Gedichte vor"
W czwartek 13 marca odbył się etap gminny konkursu recytatorskiego w języku niemieckim "Jugend trägt Gedichte vor". Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Zofia Wojtakowska z klasy 4 oraz Emilia Mirek z klasy 5. Dziewczyny świetnie się zaprezentowały i tym samym przeszły do etapu rejonowego, który odbędzie się 15 kwietnia w Ozimku. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.
Marianna Obst-Budny
Rekrutacja do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2025/2026
Uprzejmie informujemy, że w dniach 04-18 marca 2025 r. odbędzie się za pośrednictwem systemu elektronicznego rekrutacja do oddziału przedszkolnego PSP Staniszcze Małe-Spórok na rok szkolny 2025/2026 zgodnie z Zarządzeniem Burmistrza Kolonowskiego Nr Or.0050.9.2025 z dnia 20 stycznia 2025 r.
Szczegółowe informacje na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) naszej szkoły:
https://bip.pspsm.kolonowskie.pl/69/114/rekrutacja-do-oddzialow-przedszkolnych-na-rok-szkolny-20252026.htmlhttps://bip.pspsm.kolonowskie.pl/69/114/rekrutacja-do-oddzialow-przedszkolnych-na-rok-szkolny-20252026.html
Jolanta Koj
Targi Edukacyjne "EDU Opole 2025"
Dzisiejsze (12.03) Targi Edukacyjne "EDU Opole 2025" zorganizowano w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Wzięli w nich udział uczniowie klasy7. i 8. z naszej szkoły. Przed ósmoklasistami bardzo trudny wybór. Już niedługo będą musieli zdecydować o wyborze nowej szkoły i kierunku, w którym pragną podążać. Siódmoklasiści mieli także możliwość zapoznania się z bardzo bogatą ofertą targów.
Dzięki Fb Radia Opole możemy poznać relację z tego wydarzenia.
I.Pietruszka, K.Rajtor, A.Jańczak, M.Pinkawa
13
Żywa średniowieczna lekcja historii
We wtorek do naszej szkoły przyjechał średniowieczny wojownik (historyk) z Raciborskiego Grodu Średniowiecznego.Przywiózł pełną zbroję i skrzynię z artefaktami sprzed wieków. Uczniowie klas 4-8 mogli dotknąć i przymierzyć średniowieczne sprzęty oraz posłuchać, jak żyło się 1000 lat temu. Wyjątkowa lekcja historii przebiegła w bardzo sympatycznej, pełnej humoru, atmosferze. Przekaz woja pozostanie na długo w pamięci.
Agnieszka Jańczak
22
Panda – Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy z biologii
Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie przedmiotowym Panda z biologii! To doskonała okazja, aby sprawdzić i poszerzyć swoją wiedzę z zakresu biologii. Testy opracowane przez organizatorów oferują pytania o różnym stopniu trudności, co pozwala uczestnikom na ocenę swoich umiejętności i rozwój. Konkurs stanowi nie tylko wyzwanie, ale także świetną szansę na zdobycie nowych doświadczeń i pogłębienie wiedzy.
Przebieg konkursu i nagrody:
- Czas trwania konkursu wynosi 45 minut + 10 minut sprawy organizacyjne. Konkurs odbędzie się 11.04.2025 r.
- Odpowiedzi zaznaczane są na specjalnie przygotowanej karcie odpowiedzi
- Każdy z testów składa się z 30 pytań. Do każdego pytania podane są cztery warianty odpowiedzi, z których tylko jeden jest prawidłowy. Każda z odpowiedzi jest punktowana. Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi uczestnik otrzymuje 1 punkt. Natomiast za błędną odpowiedź -1 punkt. Jeżeli zawodnik nie udzieli odpowiedzi na dane pytanie otrzymuje 0 punktów.
- Nagrody w konkursie przyznawane są na podstawie uzyskanej liczby punktów:
- Za zajęcie 1 miejsca uczestnik otrzymuje specjalny dyplom laureata i nagrodę książkową,
- Za zajęcie miejsca od 2 do 5 - dyplom laureata i nagrodę książkową,
- Za zajęcie miejsca od 6 do 10 - dyplom wyróżnienia.
Ponadto każdy uczestnik konkursu otrzyma dyplom uznania, potwierdzający jego uczestnictwo w konkursie.
WAŻNE: Panda jest konkursem płatnym. Uczeń, który wyraża chęć przystąpienia do konkursu, wpłaca wpisowe w wysokości 15,00 zł u szkolnego koordynatora.
Zgłoszenia przyjmowane są do 17.03.2025r.
Mirela Barton-Kaliciak – szkolny koordynator konkursu

OGÓLNOPOLSKI SZKOLNY KONKURS FILMOWY
Chcielibyśmy zachęcić uczennice i uczniów Państwa szkoły do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Szkolnego Konkursu Filmowego „Point of View”.
Wydłużyliśmy też termin nadsyłania prac, na które czekamy do 17 marca 2025 pod adresem pov@silesiafilm.com.
Konkurs skierowany jest do uczennic i uczniów klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Prace można zgłaszać w 5 kategoriach związanych z kinem, sztukami audiowizualnymi i graficznymi: film fabularny lub film dokumentalny, film animowany, teledysk, plakat filmowy i recenzja filmowa.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.silesiafilm.com – zakładka POV 2025, gdzie znajduje się Regulamin Konkursu, Karta Zgłoszenia oraz wymogi formalne dla każdej z kategorii. Na stronie znajdują się także filmiki nakręcone przez naszych jurorów: Łukasza Kowalskiego i Michała Oleszczyka, które rekomendujemy jako materiał do przeprowadzenia lekcji tematycznych dotyczących realizacji filmu i napisania recenzji filmowej.
Z poważaniem,
Silesia Film
Szkolni Koordynatorzy:B.Macygon, A.Jańczak
Konkurs plastyczny - AUTOPORTRET Z HISTORIĄ
Drodzy uczniowie serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.
Konkurs polega na zaprezentowaniu w formie pracy plastycznej, fotografii, filmu lub dzieła literackiego wybranej historii, miejsca historycznego, czy zabytku w kontekście osobistych relacji i odczuć, jakie wywołują. Prace konkursowe mogą mieć formę autoportretu
w dosłownym rozumieniu, ale również mogą być artystycznym zapisem emocji i uczuć wyrażających osobisty stosunek do „przeżywanej historii”.Cele konkursu:
– uwrażliwienie i zainteresowanie uczniów historią widzianą przez pryzmat osobistych refleksji, doświadczeń rodzinnych, czy emocji jakie wywołują wydarzenia z przeszłość dziejące się w miejscach, w którym dziś żyjemy,
– inspirowanie pracy twórczej i rozwijanie umiejętność wyrażania siebie poprzez różnorodne działania artystyczne.
Konkurs realizowany będzie w następujących kategoriach:
• Prace plastyczne: w formie rysunku, malarstwa, grafiki, collage’u, plakatu w formacie PDF lub JPG (format A-3)
• Film nie dłuższy niż 5 minut, wykorzystujący obraz i dźwięk w formacie MP4.
• Praca literacka w formie opowiadania, eseju lub wiersza (od 2 do 8 stron A-4, odstęp 1,5, czcionka Times New Roman 12) w formacie PDF.
• Fotografia lub cykl fotografii (maksimum 6) w formacie PDF lub JPG, z dodatkowym krótkim komentarzem w oddzielnym dokumencie Word.
Zasięg konkursu – ogólnopolski.
Termin konkursu – 22.02.2025 r. – 27.05.2024 r.Każda praca konkursowa powinna być opatrzona podpisem: imię i nazwisko autora, klasa, nazwa szkoły, numer kontaktowy, imię i nazwisko opiekuna.
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych
i studentów.Pracę konkursową w formie elektronicznej należy zgłosić na adres:
konkurs@muzeum.bialystok.pl z dopiskiem AUTOPORTRET Z HISTORIĄ; w terminie do 30 maja 2025 roku.
Prace plastyczne: w formie rysunku, malarstwa, grafiki, collage’u, plakatu, które nie mogą być przesłane w formie elektronicznej, należy przesłać listownie, bądź dostarczyć osobiście na adres: Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37, 15-062 Białystok, z dopiskiem na kopercie AUTOPORTRET Z HISTORIĄ, w terminie do 30 maja 2025 roku (liczy się data stempla pocztowego).
Szczegóły pod linkiem
https://muzeumpodlaskie.pl/edukacja/konkursy/autoportret-z-historia/
Szkolni koordynatorzy: Barbara Macygon, Agnieszka Jańczak
Konkurs Plastyczny „Zwierzaki”
Drodzy uczniowie, serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym.
Regulamin
„XXII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Zwierzaki”
Cele przedsięwzięcia:
- poznawanie królestwa zwierząt,
- tworzenie emocjonalnego związku między człowiekiem a światem przyrody,
- uświadamianie konieczności współdziałania w zakresie ochrony środowiska naturalnego i opieki nad zwierzętami,
- wyrażanie własnych uczuć i przeżyć związanych ze zwierzętami i kontaktami z nimi,
- mobilizacja środowiska edukacyjnego do tworzenia zadań służących rozwojowi świadomości ekologicznej młodzieży,
- motywowanie młodzieży do pogłębiania wiedzy o środowisku naturalnym człowieka i jego zagrożeniach we współczesnym świecie,
- edukacja i wychowanie w duchu odpowiedzialności za przyszłość lokalnego środowiska naturalnegoRegulamin konkursu:
Zapraszamy do uczestnictwa w konkursie uczniów szkół podstawowych. Pracę plastyczną należy wykonać dowolną techniką.
„TEMATEM PRACY MA BYĆ ZWIERZĘ DZIKIE, DOMOWE, GATUNKI GINĄCE”.
Prace będą oceniane w trzech kategoriach:
- klasy I-III
- klasy IV – VI
- klasy VII – VIII
Prace plastycznePrace plastyczne powinny być wykonane dowolną techniką malarską bądź graficzną. Format pracy dowolny.
Kryteria oceny pracy plastycznej:
- zgodność z tematem konkursu,
- oryginalność interpretacji plastycznej tematu, samodzielność i indywidualizm,
- poprawność pod względem kompozycji i operowania danymi technikami plastycznym.
Do pracy należy załączyć:
- imię i nazwisko autora, wiek, klasa,
- imię i nazwisko prowadzącego nauczyciela, dane kontaktowe, nazwa szkoły
Prace należy oddać do szkolnych koordynatorów w terminie do 08.04.2025 r.Szczegóły pod linkiem
https://opole.pzlow.pl/xxii-wojewodzki-konkurs-plastyczny-zwierzaki-kwiecien-2025-r
Szkolni koordynatorzy: Barbara Macygon, Agnieszka Jańczak
Doradztwo zawodowe w klasie VII i VIII
Od marca do planu tygodniowego w klasie VII i VIII zostały włączone zajęcia z doradztwa zawodowego. Stąd konieczna była drobna korekta planu lekcji w tych klasach. Proszę zapoznać się ze zmianami, które obowiązują od 3.03.2025.
Jolanta Koj
Zabawa karnawałowa klasy IV-VIII
Nowa galeria Zabawa karnawałowa klasy IV-VIII została dodana do albumu fotograficznego
3
Aktualności
- Zakończenie roku szkolnego 2025/2026
- Nie kwiatek, a datek – podsumowanie akcji
- Pożegnanie z kółkiem teatralnym
- Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2025/2026 (26 czerwca 2026 r.)
- Czwartek, tj. 25.06.2026 r., w naszej Szkole
- Środa, tj. 24.06.2026 r., w naszej Szkole
- Czytanie na polanie
- Zaproszenie na pożegnanie Uczniów i zakończenie roku szkolnego 2025/2026
- Nie kwiatek, a datek
- Gala podsumowująca Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe oraz konkursy organizowane przez Opolskiego Kuratora Oświaty
- Wakacje z MATzoo – podejmij letnie wyzwanie i zgarnij dyplom!
- Projekt Jugendpunkt
- "Jak nie czytam, jak czytam" – podsumowanie akcji
- XIV Przegląd Piosenki Leśno-Przyrodniczej za nami!
- "Jak nie czytam, jak czytam"
- Wycieczka klas 4–7 do Torunia
- MAMY CERTYFIKAT „TRZYMAJ FORMĘ!”
- MATEMATYCZNE SUKCESY
- Bezpieczne wakacje – spotkanie z policjantami
- Dzień Dziecka w naszej Szkole – 8.06.2026 r.