Zostań strażakiem OSP Staniszcze Małe!
Szkolny festyn rodzinny
Rada Rodziców PSP Staniszcze Małe-Spórok ma zamiar zorganizować w dniu 10.06.2022 roku w godzinach 16:00-20:00 festyn rodzinny dla wszystkich uczniów i rodziców naszej placówki. Impreza ma charakter rekreacyjno-integrujący. Planuje się liczne atrakcje, m.in.: dmuchańce, występ grupy animacyjnej Skeleton, gry i zabawy, szkolne inscenizacje. Będzie kawa i ciasto oraz kiełbaski z grilla. W ramach festynu można będzie nabyć „cegiełki”, z których dochód zasili fundusz Rady Rodziców.
Jednocześnie zwracamy się z prośbą do rodziców o włączenie się w organizację imprezy. W miarę możliwości prosimy o upieczenie ciast i przygotowanie sałatek do grilla (2 blachy na klasę i jedna sałatka). Osoby chętne proszone są o zgłoszenie się do wychowawców klas. Ułatwi to organizację. Jednocześnie prosimy o jakieś przedmioty (gadżety), które mogłyby pełnić rolę ww. „cegiełek”. Mile widziane rzeczy nowe (może to być książka, długopis, maskotka…). Przedmioty te można przynosić do dnia 16.05.2022 r. i składać u wychowawców klas.
Prosimy o obecność i zaangażowanie. Z góry dziękujemy za pomoc. Mamy nadzieję, że ta możliwość spotkania się i wspólnego bycia, wypełni pustkę covidowego czasu i wywoła w Nas radość.
Rafał Pocześniok
Zaproszenie do udziału w 41. Zlocie Śladami Dawnego Hutnictwa "Regolowiec 2022"
Zapraszam chętnych uczniów (uczniowie klas I-III pod opieką rodzica) do udziału w 41. Zlocie Śladami Dawnego Hutnictwa "Regolowiec 2022" organizowanym przez Oddział Zakładowy PTTK "Huta Andrzej" w Zawadzkiem dn. 14.05.2022 r. (sobota).
Koszt uczestnictwa: 15,00 zł (członkowie PTTK), 20,00 zł (pozostali uczestnicy).
Wyjazd:
godz. 7. 50 ze Spóroka (zbiórka koło domu pani Stefanii),
godz. 7.55 ze Staniszcz Małych (zbiórka koło szkoły).
do godz. 11:00 przejazd na trasie: Spórok/Staniszcze Małe - Staniszcze Wielkie - Kolonowskie, do drogi Ozimek - Zawadzkie (ul. Opolska), przejście przez drogę - następnie ul. Haraszowską i ul. Słoneczną do drogi leśnej Kolonowskie (Haraszowskie) - Pludry (Drogą Pluderską ) - dalej zieloną trasą rowerową Nr 19- Staw Pluderski Nr 5 - zieloną trasą rowerową Nr 19 i ścieżką leśną - do Stawu Pluderskiego Nr 2 - drogą leśną do Pluder - Drogą Pluderską - Huta Regolowiec (tu: posiłek turystyczny i konkursy).
Powrót: (ok. 10 km) Regolowiec - Drogą Pluderską - Haraszowskie (Kolonowskie) - Kolonowskie (centrum) - Staniszcze Małe/Spórok.
Zakończenie rajdu ok. godz. 15.00
Należy posiadać sprawny rower! Zalecane kaski rowerowe. Wskazane zabranie ze sobą nieprzemakalnej peleryny przeciwdeszczowej.
Zgłoszenia wraz z wpisowym do 09.05.2022 r.
Opiekun SKKT PTTK
Agata Feliks
Święto Konstytucji 3 Maja
Drodzy Uczniowie!
3 maja 1791 roku została uchwalona w Polsce Konstytucja, jako druga w świecie, a pierwsza w Europie. Na najbliższych lekcjach historii odbędzie się z tej okazji świętowanie. Czekają na Was niepodzianki, także dla klas 1-3. A 3 maja zachęcam do zaśpiewania "Mazurka Dąbrowskiego" i znanej Wam pieśni "Witaj, majowa jutrzenko!"oraz obejrzenia transmisji uroczystości o godz.11.45 w TVP 1.
Dobrego, radosnego świętowania!
Agnieszka Jańczak
Wycieczka w Góry Sowie 2022
Góry Sowie
„Ale fajnie, znów wycieczka” - powiedział uśmiechnięty uczeń do innego zadowolonego ucznia w autokarze z napisem „Smykała”. I ta euforia była całkiem uzasadniona. Nie musi się człowiek martwić ilością malin nazbieranych przez Balladynę, nie musi troszczyć się o pusty żołądek Andrzeja Radka, rusyfikację, głowić nad wzorami chemicznymi czy matematycznymi - ważne są: pogoda, dobry humor, telefon i chipsy. Młodzież PSP Staniszcze Małe-Spórok wyruszyła w stronę Gór Sowich - wyjątkowo uroczego zakątka Dolnego Śląska. Było to 28.04.2022 r. o godzinie 7:20.
Droga się nie dłużyła. Dzieci dzieliły się żumą do gucia, grały, czytały, bawiły balonem...
Pierwszym etapem wyjazdu stało się nieoczekiwane spotkanie uśmiechniętej Pani Wiesi z kubkiem kawy. Na jednym z podwrocławskich parkingów nasza nieugięta pani od fizyki zażywała kąpieli słonecznej wśród emerytów-wycieczkowiczów. Po krótkiej pogawędce ruszyliśmy dalej.
Etap drugi to „karkołomna” wyprawa do przełęczy Jugowskiej. Niestety, w przedbiegach odpadł jeden uczestnik+opiekun. Wędrówka obfitowała w piękne widoki, rozmowy, świeże powietrze i ciszę. A prowadził nas - w zastępstwie Pana Pluty - Pan Józef Kozioł, który mimo zaawansowanego wieku pokonywał wysokości lepiej od nastolatków. 13 kilometrów w nogach - niektórym pękały żyły.
Później dotarliśmy do Świdnicy, gdzie zauroczył wszystkich Kościół Pokoju - niewiarygodna świątynia zrobiona z drewna, gliny i słomy, która pozostaje niedoścignionym kunsztem barokowych uniesień.
No a później hotel „Sportowy”. Informacja o basenie okazała się plotką. Na podwórzu była tylko wielka kałuża. Za to 150 metrów dalej - trzy boiska. Na jednym z nich po kolacji („fee, taka zupa - moja mama robi rosół!”)na jednym z nich nasza ekipa - podzielona na dwie drużyny - rozegrała zaciekły mecz. Kibiców było trzech, ale jakich... Ole,ole,ole... Emocje po spotkaniu doprowadziły do tego, że jeden z zawodników wybił piłkę za duży płot. Na szczęście przydała się „małpka”, która przyniosła zgubę.
Wieczór hotelowy spokojny. Mała imprezka u Jasminy. Piccolo, pizza i chipsy. Niestety, jeden z wycieczkowiczów się rozchorował. Jego wysoka gorączka nie pozwoliła spać spokojnie Pani Joli, która na pielęgniarstwie zna się jak nikt. Rano odwiedzili nas rodzice. Jednego uczestnika ubyło.
Kolejny dzień, kolejne plany. Po śniadaniu ruszyliśmy w stronę górskich sztolni. Tajemnice Kompleksu „Rzeczka” w Walimiu zostały nam z wielką starannością przedstawione przez przewodnika. Wyobraźnię zwiedzających pobudziły multimedialne dopełnienia. Krzyki, strzały i znicze pamięci, podkreślone muzyką, wpłynęły na odbiór tego wyjątkowego miejsca.
Potem droga na Wielką Sowę. Bez naszych chorych+opiekun, oczywiście. Pod górę, z góry. Pod, z, z i pod. Pot na podkoszulkach pojawiał się równie często. Przed oczami obrazy w dobrej rozdzielczości. „No, robi wrażenie, no naprawdę robi wrażenie” - podkreślał Patryk, szczególnie na wielkiej polanie. Ktoś tam nawet znalazł „bociana”. Ktoś bawił się w turlanie po polanie. Ktoś zbierał kamienie.
W nogach 7,5 kilometra. Było warto.Ostatni etap - twierdza pruska w Srebrnej Górze. Dotarło tu tylko 30-stu z naszych (reszta - lazaret). Mogliśmy tu poznać realia dawnych koszar. Zetknąć się z historią i jej absurdami. Przedstawiał je z iście aktorskim zacięciem pruski artylerzysta. Jego zapał pomógł nam przetrwać ziąb twierdzy. Dowiedzieliśmy się tu, że z sierżantem się nie dyskutowało (podobnie jak z nauczycielem), bo skutki mogły okazać się opłakane. Huk wystrzału z karabinu zagłuszył westchnienia opiekunów, tęskniących za taką dyscypliną. Tu też zabłysnął nasz szkolny historyk, zaskakując pana przewodnika. Otrzymał nawet nagrodę i uznanie wszystkich.
No i powrót. Wymęczeni trafiliśmy do nyskiego „Majka”, gdzie towarzystwo się ożywiło i odżywiło. Wszyscy pozbyli się resztek talarów, grajcarów, pfenigów i groszy.
Było szaro, gdy dotarliśmy do Staniszcz, ale uśmiechy oczekujących rodziców sprawiły, że nadchodzącej nocy nie sposób było zauważyć. Wycieczka udana. Czas na majówkę. A później na wzmożone lekcje wf-u, coś nie tak z tą kondycją młodych!
Jerzy Kaufmann
PS Pozostało jedno pytanie: „Gdzie podział się Dziub Dziub?”.
2 maja br. - dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe oraz §5 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dn. 11 sierpnia 2017 r. (Dz. U. poz. 1603 oraz z 2019 r. poz. 318 i 1093) dzień 2 maja 2022 r. jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
Dla dzieci, które nie mają zapewnionej opieki w domu, mogą być zorganizowane zajęcia opiekuńcze. Proszę o ewentualne zgłoszenie dzieci u wychowawcy do dnia 29.04. br. do godz. 21:00.
Rafał Pocześniok
Dzień Ziemi
Sprzątanie świata to najpopularniejsza w naszym kraju wolontariacka akcja na rzecz poszanowania środowiska. 22 kwietnia czyli w Międzynarodowy Dzień Ziemi uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, wyposażeni w worki i rękawice, wyruszyli na sprzątanie naszej okolicy. Uczniowie poważnie potraktowali swoje zadanie i z przejęciem napełniali worki śmieciami. Po zakończonej akcji, dzieci były zadowolone i dumne z wykonanego zadania. Dodatkowo uczniowie pięknie ubrali się na zielono/niebiesko! - tak jak o to prosiiliśmy :)
Przypominamy również o szkolnym plastycznym (technika wykonania dowolna) konkursie pt. „Dbam o planetę Ziemię”. Prace należy dostarczyć do 13 maja.
Mirela Barton-Kaliciak
KONKURS FOTOGRAFICZNY-GŁOS MAJĄ RYBY
Z okazji Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi - Muzeum Wsi Opolskiej ogłasza konkurs fotograficzny pt. „Głos mają ryby". Głównym przesłaniem konkursu jest utrwalanie wiedzy na temat potrzeby ochrony bioróżnorodności i promowanie postaw proekologicznych, co jest zbieżne z ideą obchodów Dnia Ziemi.
1. Każdy uczestnik konkursu ma dostarczyć nie mniej niż 3 i nie więcej niż 5 zdjęć ilustrujących zagadnienia dotyczące bioróżnorodności w środowiskach wodnych przypisanych do jednej z dwóch grup tematycznych:
a) przedstawienia zwierząt, roślin i innych organizmów żywych, typowych dla terenu Śląska Opolskiego, związanych ze środowiskiem wodnym, lub
b) obiekty przyrodnicze bogate pod względem bioróżnorodności, takie jak: stawy, jeziora, starorzecza, rzeki i strumienie
2. Każdy uczestnik konkursu może zgłosić swoje prace w jednej lub w dwóch grupach tematycznych
3. Zdjęcia mogą przedstawiać organizmy żywe i obiekty przyrodnicze położone wyłącznie na terenie województwa opolskiego.
4.W konkursie mogą brać udział mieszkańcy województwa opolskiego, którzy ukończyli 10 rok życia.
Zachęcamy do szczegółowego przeczytania regulaminu i wzięcia udziału w konkursie!
Regulamin_konkurs_ryby(3).docx
Karta-zgloszenia_konkurs_ryby_mlodziez(3).docx
Mirela Barton-Kaliciak
Konkurs "BIORÓŻNORODNOŚĆ WOKÓŁ NAS"
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie całą klasę lub też grupę osób z danej klasy! Szczegóły na plakacie. Prace w szkole należy składać do 7 maja - koordynatorem szkolnym konkursu jest p. Mirela
Mirela Barton-Kaliciak
Ogłoszenie!:)
Z okazji Światowego Dnia Ziemi, który obchodzony jest 22 kwietnia (piątek) - cała społeczność uczniowska uda się w piątek na akcję „Sprzątanie Świata”. Prosimy uczniów o zabranie jednorazowych rękawic. Tego dnia prosimy w miarę możliwości o ubranie się na zielono lub niebiesko. Dla najlepiej ubranej klasy – mamy mały słodki poczęstunek. Dodatkowo organizujemy szkolny konkurs plastyczny pt. „Jak dbam o planetę Ziemię”. Format, technika – dowolna (liczymy na waszą kreaktywność). Dla zwycięzców przewidziane nagrody. Prace należy dostarczyć Pani Mireli do 13 maja.
Mirela Barton-Kaliciak - wychowawca klasy VIII
Konkurs fotograficzny
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym pt. ZABYTKOWA ARCHITEKTURA WSI OPOLSKIEJ. Zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z regulaminem i do pstrykania. Zawsze warto spróbować.
Jerzy Kaufmann
Życzenia wielkanocne
Dziękujemy za hojność i wielkie serce!
Drodzy Uczniowie i Rodzice!
Dziękujemy za Waszą hojność i wielkie serce!
Zbiórka przeprowadzona w ramach akcji "Adopcja Serca na odległość" przerosła nasze oczekiwania. Zebrano 824 zł! Ta kwota pozwala nie tylko na zapewnienie pożywienia oraz dalszej możliwości kształcenia Lidiannie Samirze uczęszczającej do drugiej klasy szkoły podstawowej na misji w Doume (w Kamerunie), ale także na objęcie Adopcją Serca na odległość jeszcze jednego małego Mieszkańca Czarnego Lądu. Społeczność szkolna PSP Staniszcze Małe-Spórok im. św. Jacka czeka na kolejnego Ucznia lub Uczennicę!
Agnieszka Jańczak
Zaproszenie do udziału w XXI Rajdzie Rowerowym PTTK
Zapraszam chętnych uczniów i dorosłych do udziału w XXI Rajdzie Rowerowym PTTK Ścieżkami Gmin Doliny Małej Panwi - "Wiosna 2022" organizowanym przez Oddział Zakładowy PTTK "Huta Andrzej" w Zawadzkiem dn. 23.04.2022 r. (sobota)
Koszt uczestnictwa: 17,00 zł (członkowie PTTK), 22,00 zł (pozostali uczestnicy).
Wyjazd:
godz. 8.45 ze Spóroka (zbiórka koło domu pani Stefki),
godz. 8.45 ze Staniszcz Małych (zbiórka kolo szkoły).
Przejazd drogami publicznymi i ścieżkami leśnymi gminy Kolonowskie, Zawadzkie na metę - do przystani kajakowej "Amazonka" w Kolonowskiem (tu: posiłek - obiad turystyczny, oficjalne otwarcie rajdu, konkursy).
Zakończenie rajdu ok. godz. 14.15.
Należy posiadać sprawny rower! Zalecane kaski rowerowe. Wskazane zabranie ze sobą nieprzemakalnej peleryny przeciwdeszczowej.
Zgłoszenia wraz z wpisowym do 13.04.2022 r.
Opiekun SKKT PTTK
Agata Feliks
Warsztaty kroszonkarskie - zachęcamy do udziału!
Biblioteka i Centrum Kultury w Kolonowskiem zaprasza dzieci i dorosłych na bezpłatne warsztaty kroszonkarskie. Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenia pod numerem tel. 775 005 661 lub 790 400 890.
Dorota Spałek
Oferta szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023
Informator_zbiorówka_2022_2023
Oferta kształcenia w szkołach ponadpodstawowych na rok szkolny 2022-2023
TEB Opole
Zachecam do lektury!
Beata Jendruś
Koniec z problemem bolących nóg
Dzięki Panu Sołtysowi i Radzie Sołeckiej nasza placówka wzbogaciła się o nowe ławki. Zostały one ustawione na placu zabaw. Pozwoli to na chwilę wytchnienia po zabawach i gonitwach, a nauczyciel nie będzie musiał siedzieć na schodach (wiadomo, że o schorzenia nietrudno). Proszę o szanowanie tego sprzętu, tak by służyć mógł na lata. Panu Sołtysowi i Radzie bardzo serdecznie dziękujemy.
Rafał Pocześniok
Mamy naszą Laureatkę!
Hania Pros z klasy IV znalazła się wśród 16 Laureatów finału Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej ŻAK 2022, którego organizatorem jest Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu oraz Opolskie Kuratorium Oświaty.
A, że dotarcie do finału, łatwym nie było, świadczyć może jedno z ciekawszych pytań, które brzmiało - Co to jest szofar?
Kto ciekaw jest odpowiedzi, proponuję dopytać Hani, ona na teście nie miała problemu z odpowiedzią. Z pozostałymi także sobie swietnie poradziła i tak znalazła się w nagrodzonym gronie, mimo, że była jedną z najmłodszych uczestniczek (grupa wiekowa IV-VI klasa). Powtórzyła tym samym ubiegłoroczny sukces swojej starszej siostry Martyny, która w ubiegłej edycji Żaka uzyskała także tutuł laureatki.
Wielkie brawa i gratulacje dla Hani! Cieszymy się bardzo i kolejnych sukcesów życzymy!
A innych w przyszłym roku do udziału w kolejnej edycji konkursu zapraszamy.
Więcej informacji o wynikach konkursu w poniższym linku:
Wyniki finału DKWR ŻAK 2022 (diecezja.opole.pl)
Jolanta Koj
Zapraszamy do fotografowania przyrody!
A jej pięknem zapisanym na zdjęciach proponujemy pochwalić się w konkursie fotograficznym PRZYRODA OJCZYSTA 2021/2022 organizowanym przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Katowicach oraz Komisję Kultury, Tradycji i Promocji Łowiectwa.
Pasjonaci mają czas do 29 maja 2022 na przesłanie prac do organizatora, wcześniej do 20 maja prosimy o przedstawienie ich (w wersji cyfrowej) szkolnym koordynatorom konkursu - p. Mireli Barton-Kaliciak lub p. Jolancie Koj.
Poniżej link, który przekierowuje na stronę konkursu - tam znajduje się regulamin oraz wszystkie szczegóły:
Konkurs fotograficzny Przyroda Ojczysta 2021/2022 – zmiana – Zarząd Okręgowy Katowice (pzlow.pl)
Jolanta Koj
Aktualności
- Nasze wielkanocne życzenia
- Szkolny Konkurs Plastyczny - Eko pojazdy przyszłości.
- Niezwykłe warsztaty
- WIOSENNY KONCERT PIOSENKI TURYSTYCZNEJ
- 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
- Pasja, która nie gaśnie...
- Sportowo i intelektualnie
- III. Ogólnopolski Konkurs „Kartka dla Chemika”
- Szkolny Dzień Liczby Pi
- POWITANIE WIOSNY!
- DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
- DZIEŃ BEZ PLECAKA
- DZIEŃ KOLORÓW
- Wyjazd do Kina – Lekcja Empatii i Zrozumienia
- Ogólnopolski Programu Edukacyjny "Trzymaj Formę!".
- Środa, czwartek, piątek...
- Konkurs recytatorski "Jugend trägt Gedichte vor"
- Rekrutacja do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2025/2026
- Targi Edukacyjne "EDU Opole 2025"
- Żywa średniowieczna lekcja historii