28 maja 2024 roku uczniowie z wychowawcami i opiekunami klas V-VII PSP Staniszcze Małe-Spórok wybrali się na wycieczkę do Nysy zwanej "śląskim Rzymem". Po przyjeździe pan przewodnik z oddziału Informacji Turystycznej zaprosił na spacer po urokliwym, słonecznym mieście. Zobaczyliśmy m.in. Wieżę Bramy Wrocławskiej, Pałac Biskupi, Muzeum Miejskie, Starówkę. Na chwilę mogliśmy poczuć się uczniami nyskiego liceum Carolinum, które pochodzi z XVII wieku. Byliśmy też w niesamowitej bibliotece i auli tej szkoły. Zwiedziliśmy także nyską katedrę. Jest to budynek sakralny o najbardziej stromym dachu w Europie.
W zabytkowym Bastionie św.Jadwigi udaliśmy się na pełne atrakcji zwiedzanie kazamatów. Były wystrzały, odgłosy walk... Pokonaliśmy także ścieżkę edukacyjną Sowa. Czekało na nas 15 różnych urządzeń z Centrum Nauki Kopernik. Zdobywaliśmy wiedzę z różnych przedmiotów szkolnych poprzez integrację i zabawę. Uczniowie zostali pochwaleni przez prowadzących zajęcia za inwencję twórczą.
Wyróżnieni zostali siódmoklaści, którzy, jako najstarsi, mogli obejrzeć pokaz filmu "Wiktoria 1920". Dzięki okularom VR znaleźli się oni w samym centrum wojny polsko-bolszewickiej. Taka nauka historii była strzałem w 10.
Po zakończonych zajęciach i zasłużonym posiłku klimatyzowanym autokarem:-) szczęśliwie wróciliśmy do domu.
Wychowawcy i opiekunowie: K.Rajtor, M.Macygon, J.Koj, A.Jańczak