• Ekosztuka: Podaruj odpadom drugie życie!

          • Konkurs prowadzony z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi, którego celem jest zaktywizowanie dzieci do powtórnego wykorzystywania codziennych odpadów. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 1-6 (uczestnik indywidualny lub uczestnik grupowy). 

            Zadanie konkursowe polega na wykonaniu przedmiotu dekoracyjnego lub użytkowego przy wykorzystaniu różnorodnych odpadów (starych gazet, plastikowych butelek, słoików, kapsli itd.). Praca może mieć dowolną formę: przestrzenną lub płaską.

            Termin przyjmowania prac w szkole: 27.03.2024 r.

            Wraz z pracą należy dostarczyć wypełniony formularz zgłoszeniowy oraz dwie podpisane treści zgód:

            Pakiet zgłoszeniowy 1 - uczestnik indywidulany

            Pakiet zgłoszeniowy 2 - uczestnik grupowy

             

            superkid-konkurs-ekosztuka-pakiet-zgloszeniowy-1.pdf

            superkid-konkurs-ekosztuka-pakiet-zgloszeniowy-2.pdf
             

            superkid-konkurs-ekosztuka-regulamin.pdf
             

            Mirela Barton-Kaliciak - szkolny koorydnator konkursu

          • Rozstrzygnięcie konkursu FOTO 2023

          • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczniowie naszej szkoły Maja Czupala i Paweł Jendrzej, zostali wyróżnieni w konkursie fotograficznym „Przygoda w Dolinie Małej Panwi”. W konkursie zorganizowanym przez Oddział Zakładowy PTTK "Huta Andrzej" w Zawadzkiem wzięło udział 27 uczestników, z czego 11 w kategorii senior, a 16 w kategorii junior. Nadesłano 80 zdjęć, wśród których znalazły się zdjęcia autorstwa naszych uczniów.

            Serdecznie gratulujemy!

            Jolanta Koj
            Mirela Barton-Kaliciak

          • Podsumowanie I etapu Wielkiej Ligi Czytelników

          • 1 marca 2024 roku został zakończony I etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Wzięło w nim udział 25 uczniów z klas 1-7. Aż 20. Czytelników uzyskało kwalifikacje wymagane do przystąpienia do II etapu, czyli półfinału Wielkiej Ligi Czytelników, który odbędzie się w szkole 14 marca i będzie polegał na rozwiązaniu testu w ciągu 30 minut. 

            Ważne szczegóły dotyczące półfinału:

            Test półfinałowy, wzorem testu kwalifikacyjnego, mieści się na dwóch stronach A4, składa się z 32 pytań, dla wszystkich kategorii, a uczniowie mogą uzyskać łącznie – 100 pkt.

            Pytania do testu półfinałowego:

             • Jednokrotny wybór: 5 pytań (odpowiedzi od A do D); • Dwie prawidłowe odpowiedzi: 5 pytań (odpowiedzi od A do D); • Podział na kategorie: 7 pytań – np. ile, imiona, nazwy, czyje to słowa; • Krzyżówka z hasłem; • Wskaż: 1 pytanie – 3 prawidłowe odpowiedzi; • Uzupełnij: 5 zdań, które należy uzupełnić prawidłowym wyrazem; • Prawda/Fałsz: 6 pytań; • Uporządkuj wydarzenia według kolejności; • Pytanie otwarte – odpowiedz na pytanie.

            Punktacja:

            Zadanie I – za każdą poprawną odpowiedź 2 punkty – 10 pkt. Zadanie II – 1 dobra odp. – 2 pkt.; 2 dobre odp. – 5 pkt. – 25 pkt. jeżeli zostaną zaznaczone więcej niż dwie odp. = 0 p. Zadanie III – za każdą poprawną odpowiedź 3 punkty – 12 pkt. Zadanie IV – za każdą poprawną odpowiedź 3 punkty – 9 pkt. Zadanie V – za każdą poprawną odpowiedź 2 punkty – 1-3 i 4-6 ; 7-8 – 1 punkt – 14 pkt. Zadanie VI – za każdą poprawną odpowiedź 2 punkty – 6 pkt. Zadanie VII – za każdą poprawną odpowiedź 2 punkty – 10 pkt. Zadanie VIII – za każdą poprawną odpowiedź 1 punkt – 6 pkt. Zadanie IX – za każdą poprawną odpowiedź 1 punkt – 6 pkt. Zadanie X – za każdą poprawną odpowiedź 2 punkty – 2 pkt. Łącznie – 100 pkt. 

            Aby znaleźć się w finale, należy mieć 80% poprawnych odpowiedzi!

            A oto nasi Czytelnicy, którzy zakwalifikowali się do półfinału:

            kl.1-3: 

            Julia Sówka, Halina Bartodziej, Stefania Pros, Krzysztof Ulman, Monika Szmolka, Mateusz Osadczuk-Biskupski, Paweł Ziaja, Zosia Wojtakowska, Natan Sklorz

            kl.4-6:

            Kinga Palus, Dominika Ploch, Małgosia Zganiacz, Mateusz Zych, Paweł Jendrzej, Hanna Pros, Amelia Szmolka, Maja Laskawiec, Filip Zganiacz

            kl.7:

            Julia Malik, Victoria Janik

            Przed Nimi bardzo dokładne przeczytanie następujących książek: 

            Kategoria 1-3

            Julita Grodek: „Mania: dziewczyna inna niż wszystkie”. Wydawnictwo Zuzu Toys, Warszawa, 2021-2023.

            Kategoria 4-6 

            Joanna Olech: „Dynastia Miziołków”. Wydawnictwo Literatura, Łódź 2014- 2023. Z uwagi na 33 wydania, obowiązują wydania od 2014 roku, w nowej szacie graficznej Wydawnictwa Literatura.

            Kategoria 7-8

            Barbara Kosmowska: „Obronić królową”. Wydawnictwo Literatura, Łódź 2017 i 2023.

            Trzymamy kciuki i serdecznie gratulujemy wszystkim Uczestnikom, także tym, którzy nie dotarli do półfinału, ale dzielnie mierzyli się ze szczegółowymi zadaniami czytelniczymi. 

            To dzięki Wam otrzymaliśmy wspaniałą wiadomość od Organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników: "Z przyjemnością informujemy, że placówka uzyskała liczbę sprawności wymaganą do uzyskania certyfikatu."

            Dziękujemy i czekamy na certyfikat Szkoły Aktywnie Promującej Czytelnictwo oraz półfinał.

            Agnieszka Jańczak

          • PROGRAM „TRZYMAJ FORMĘ!"

          • Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie, miło nam poinformować, że rozpoczynamy XVII edycję Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”.

            Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!" współorganizowany jest  przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.

            Celem programu „Trzymaj Formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Program realizowany będzie metodą projektu.

            Barbara Macygon

          • Wizyta niezwykłego gościa - pana Paula Felixa

          • W dniu 27 lutego 2024 r. odwiedził nas niezwykły gość pan Paul Felix. Podczas warsztatów plastycznych pan Felix przybliżył uczniom swoje pasje. Pierwsza z nich to fotografia, a całkiem nowo odkryta to kolorowanie mandali. Uczniowie z zachwytem obejrzeli wszystkie przyniesione przez pana Paula prace. Podziwiali precyzję wykonanych mandali oraz sztukę łączenia kolorów. Po otrzymanych instrukcjach uczniowie zabrali się do tworzenia swoich dzieł. Spotkaniu towarzyszyła przemiła, ciepła atmosfera.
            Serdecznie panu Paulowi dziękujemy za chęć podzielenia się swoją pogodą ducha i swoimi zainteresowaniami.

            Barbara Macygon

          • Rekrutacja do klasy 1 na rok szkolny 2024/2025

          • Uprzejmie informuję, że w dniach 5-7 marca br. odbędą się zapisy do klasy pierwszej na rok szkolny 2024/2025. Kartę zgłoszenia dziecka do szkoły można pobrać ze strony internetowej szkoły (tutaj) lub osobiście w sekretariacie Szkoły.

            Zapisów można dokonywać w godzinach pracy sekretariatu tj.:

            5.03. br. (wtorek): 7:00-15:00
            6.03. br. (środa): 7:00-15:00
            7.03. br. (czwartek): 7:00-15:00.

            Natomiast w dniach 12-26 marca 2024 r. odbędzie się rekrutacja dla uczniów klasy pierwszej na rok szkolny 2024/2025 zamieszkałych poza obwodem szkoły (niezamieszkałych w Staniszczach Małych lub Spóroku) zgodnie z Zarządzeniem Burmistrza Kolonowskie Nr Or.0050.10.2024 z dnia 29 stycznia 2024 r.

            Szczegółowe informacje na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) naszej Szkoły.

            Rafał Pocześniok

          • Dzień Języka Ojczystego

          • Dnia 21 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ustanowiono w 1999 roku, a jego nazwa prowadzi każdego w inne rejony lingwistyczne. Niezależnie jednak od tego, czy posługujemy się od dziecka językiem angielskim, niemieckim, mandaryńskim czy polskim powinniśmy o ten język dbać i rozwijać swoje kompetencje w tym zakresie. Sporą trudność przysparza nam ortografia (i interpunkcja). Młode pokolenie podchodzi do tych zagadnień nierzadko z pewną obojętnością, podkreślając zbędność zasad i tradycji. Hm, należy mieć nadzieję, że to się jednak kiedyś zmieni na korzyść języka.

            Z tej okazji piosenka „ortograficzna”:

            https://www.youtube.com/watch?v=NGgEWsfhTTI

            Dzień Języka Ojczystego to także troska o zanikające języki. Przywołane zjawisko jest powszechnie znane. Być może uznać je należy za normalny objaw przemijalności i zmian cywilizacyjnych, za odejście od „prymitywizmu czy zacofania”. W przeciwwadze stoi jednak tradycja, o którą każdy naród czy grupa etniczna powinny się troszczyć jak świat o irbisa śnieżnego czy płetwala błękitnego. Język jest bowiem częścią istnienia w ogóle - tej czy innej nacji.

            Taką zamierającą mową z naszego podwórka jest gwara śląska (język śląski), która przetrwała wiele setek lat i bardziej lub mniej przychylnych państwowości, a na niwie czasów współczesnych, w których wszystko jest dozwolone (nawet zapominanie o własnej tożsamości czy Bogu), powoli zanika i milknie.  

            Z okazji Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole 20.02.2024r. odbyły się spotkania z panem Piotrem Długoszem – jednym z członków Rady Języka Śląskiego. Ten nietypowy gość przybliżył młodzieży działania Rady, próby propagowania mowy Ślązaków w mediach, a także zaprezentował kilka śląskojęzycznych książek. To wszystko po to, by „ta gŏdka” jednak nie umarła… póki my żyjemy.

            Jerzy Kaufmann

          • Półfinał Wielkiej Ligi Czytelników wkrótce!

          • Wielka Liga Czytelników - półfinał

            Uwaga, Czytelnicy!

            Zachęcam do czytania książek w ramach Wielkiej Ligi Czytelników.

            Etap szkolno-biblioteczny:

            Zadaniem uczestników jest przeczytanie 5 książek z listy przeznaczonej dla danej kategorii:

            kl.1-3
            Lista książek Wielkiej Ligi Czytelników 2023.docx kl.1-3,

            kl.4-6
            Lista książek Wielkiej Ligi Czytelników 2023.docx kl.4-6,

            kl.7-8
            Lista książek Wielkiej Ligi Czytelników 2023.docx kl.7-8,

            Trzeba poprawnie uzupełnić test w domu i oddać go bibliotekarzowi do 1 marca 2024!

            Przypominam tytuły książek półfinału VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników, który odbędzie się 14 marca 2024 r.📚 w szkole:

            KATEGORIA KLASY 1-3

            „Mania, dziewczyna inna niż wszystkie” – Julita Grodek. Warszawa: Zuzu Toys.

            KATEGORIA KLASY 4-6

            „Dynastia Miziołków” – Joanna Olech. Łódź: Wydawnictwo Literatura.

            ‼️UWAGA‼️ W ZWIĄZKU Z TYM, IŻ WYDAŃ TEGO TYTUŁU JEST AŻ 33 I NIESTETY SĄ RÓŻNICE POMIĘDZY WYDANIAMI, NALEŻY KORZYSTAĆ Z KSIĄŻEK WYDANYCH W WYDAWNICTWIE LITERATURA W LATACH 2014-2023.

            KATEGORIA KLASY 7-8

            „Obronić królową" - Barbara Kosmowska. Łódź: Wydawnictwo Literatura.

            Agnieszka Jańczak

          • Indywidualne konsultacje z psychologiem

          • W dn. 21.02. br. od godz. 8:00 do 11:30 w naszej szkole (gabinet logopedy na 2 piętrze) istnieje możliwość indywidualnej konsultacji z psychologiem.

            Zainteresowanych Rodziców prosi się w/w godzinach o kontakt telefoniczny (tel. 77/4611 064) celem umówienia się na konkretną godzinę.

            Rafał Pocześniok

          • Kulturalno-sportowy wyjazd

          •  15 lutego, w godzinach porannych, razem z uczniami klas 4-7 oraz wychowawcami i opiekunami udaliśmy się na wycieczkę do Opola.

            Kiedy dotarliśmy na miejsce, poszliśmy w kierunku Muzeum Śląska Opolskiego. Na miejscu czekała na nas Pani Agnieszka Mulawa z Działu Przyrody MŚO, kuratorka wystawy "Obcy wśród nas", poświęconej obcym i inwazyjnym gatunkom roślin we florze Polski oraz obcym i inwazyjnym gatunkom ptaków i ssaków w faunie Polski. Oprowadzanie było bardzo interesujące, rozpoznawaliśmy rośliny, dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek o pracy zielarza i tworzeniu zielników. Już teraz wiemy, jak wygląda barszcz Sosnowskiego, na który należy szczególnie uważać, a także tego, że kwiaty akacji są jadalne.

            Następnym punktem wyjazdu było lodowisko "Toropol". Na nim koleżanki i koledzy z wielką radością prezentowali swoje umiejętności łyżwiarskie. Jednak wszystko, co dobre, szybko się kończy. Nadeszła pora powrotu. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domów.

            Wycieczkę uważam za udaną. Zdobyliśmy nową wiedzę, a także zadbaliśmy o kondycję, czyli coś dla ciała i dla ducha.

            Do następnego wyjazdu!

            Julia Malik, uczennica kl. 7 PSP Staniszcze Małe-Spórok

             

          • Zastępstwa na 15.02. br.

          • W związku z wycieczką klas 4-7 do Opola w zakładce Zastępstwa pojawiły się aktualne zastępstwa.

            Uwaga! Uczniowie, którzy nie biorą udziału w wycieczce uczęszczają na lekcje według poniższego harmonogramu:
            - uczniowie z kl. 7 - według planu lekcji oraz zastępstw klasy 6
            - uczniowie z kl. 4 - według planu lekcji oraz zastępstw klasy 5.

            Rafał Pocześniok

          • Akcja walentynkowa dla dzieci z chorobą nowotworową z Centrum Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu „Przylądek Nadziei”

          • Uczniowie naszej szkoły i przedszkolaki wzięli udział w akcji ,,Stwórz walentynkę dla dzieci z chorobą nowotworową” organizowaną przez Fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

            Obchodzone 14 lutego Walentynki są doskonałą okazją aby wyrazić swoją solidarność z dziećmi, które jeszcze do niedawna uczęszczały do szkół i cieszyły się urokami dzieciństwa. Stworzone przez dzieci kolorowe, pełne ciepła i miłości kartki już dziś trafią do małych pacjentów z ,,Przylądka Nadziei'' we Wrocławiu.

            Serdecznie dziękuję wszystkim Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom za zaangażowanie! Każda kartka była wyjątkowa!

            Mirela Barton-Kaliciak

          • Indywidualne konsultacje z psychologiem

          • W dn. 15.02. br. od godz. 11:00 do 14:30 w naszej szkole (gabinet logopedy na 2 piętrze) istnieje możliwość indywidualnej konsultacji z psychologiem.

            Zainteresowanych Rodziców prosi się w/w godzinach o kontakt telefoniczny (tel. 77/4611 064) celem umówienia się na konkretną godzinę.

            Rafał Pocześniok

    • Kontakt

      • Publiczna Szkoła Podstawowa Staniszcze Małe-Spórok im. św. Jacka
      • 77 46 11 064
      • Publiczna Szkoła Podstawowa Staniszcze Małe-Spórok, ul. Szkolna 1, 47-113 Staniszcze Małe Poland
      • Adres elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP: /pspsms/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych