• Wady stóp

14.04.2023 21:29

Celem ćwiczeń stosowanych przy korekcji wad stóp jest wzmocnienie osłabionych mięśni, usunięcie przykurczów.

Wady stóp:

a) stopa płaska i stopa płasko-koślawa

Stopy odchylają się na zewnątrz czego uchwytnym wyrazem jest rażące uwypuklenie tzw. kostki wewnętrznej oraz skręcenie pięty na zewnątrz. Stopa taka całym ciężarem opiera się na brzegu przyśrodkowym.

b) stopa szpotawa

Stopy odchylają się do wewnątrz, oparte na krawędziach zewnętrznych z palcami skierowanymi do środka.

c) stopa wydrążona

Zniekształcenie polega na pogłębieniu wydrążenia stopy w odcinku między guzem piętowym a głowami kości śródstopia z równoczesnym skróceniem tego odcinka. Wada charakteryzuje się tzw. wysokim podbiciem.

Przykładowe ćwiczenia wzmacniajace przy stopie płasko-koślawej obejmują:

1. jazda na rowerze,
      2. chodzenie na palcach,
      3. podnoszenie palcami stóp różnych przedmiotów,
      4. chodzenie na zewnętrznych krawędziach stóp.

Cwiczenia_stopy_plasko-koslawe.docx

Ćwiczenia należy powtarzać kilka razy zależnie od charakteru ćwiczenia - trudne 4-8 razy, łatwe 10-20 razy. Jeżeli chcemy zwiększyć dokładność i poprawność wykonywanego ćwiczenia to zmniejszamy ilość powtórzeń. Trzeba uwzględnić zasadę, iż powtarzać ćwiczenia należy tak długo, jak długo można je poprawnie wykonać. Ćwiczyć raz dziennie 15-20 minut.

Najczęstszymi przyczynami tej przypadłości są:

1. przeciążenia stopy,
      2. wady wrodzone,
      3. noszenie nieodpowiedniego obuwia,
      4. słabe mięśnie nóg i stóp.