W ramach akcji „Nie kwiatek, a datek” zebraliśmy 1.000,00 zł.
Za zrozumienie i hojność w imieniu uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem i całego Grona Pedagogicznego bardzo dziękujemy!!!
Rafał Pocześniok
W ramach akcji „Nie kwiatek, a datek” zebraliśmy 1.000,00 zł.
Za zrozumienie i hojność w imieniu uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem i całego Grona Pedagogicznego bardzo dziękujemy!!!
Rafał Pocześniok
Nowa galeria Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 została dodana do albumu fotograficznego
Dyrektor i Grono Pedagogiczne
Publicznej Szkoły Podstawowej Staniszcze Małe-Spórok
serdecznie zapraszają
rodziców uczniów (klas 4-7), którzy otrzymać mają świadectwa z wyróżnieniem, czyli z tzw. czerwonym paskiem,
na uroczystość zakończenia roku szkolnego.
Rozdanie świadectw odbędzie się w piątek, tj. 21.06.2024 roku o godzinie 9:00 w nowo dobudowanej części szkoły. Wszystkich chętnych i dysponujących czasem serdecznie zapraszamy.
Szanowni rodzice, Drodzy uczniowie!
Informujemy, iż nasza szkoła otrzymała certyfikat za udział w pilotażowym Programie Profilaktycznym „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” Fundacji UNAWEZA w ramach projektu "MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym".
Program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW" miała na celu wsparcie dzieci, młodzieży, a także nauczycieli w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego. W pierwszym i drugim półroczu przeprowadzonych zostało łącznie 8 lekcji.
Tematyka zajęć to:
1. Poczuj emocje
2. Nazwij potrzeby
3. Moje granice
4. Powiedz to głośno
5. Ja i moje relacje ze środowiskiem online i offline
6. Ja i moje bezpieczeństwo offline i online"
7. Ja i krytyczne myślenie
8. Aktywność fizyczna. Dlaczego mózg potrzebuje ciała
Scenariusze lekcji zostały zbudowane przez specjalistki: Aleksandrę Kuberską i Martę Jagodzińską — psycholożki tworzące Emocjonalia, a także Weronikę Snoch i Angelikę Friedrich z Nastoletniego Azylu oraz Justynę Żukowską-Gołębiewską — psycholożkę, reprezentantkę Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów i główną koordynatorkę programu profilaktycznego „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW".
Realizatorzy Programu:
Barbara Macygon – pedagog,
Sandra Wujec – psycholog,
wychowawcy klas 1-7
Obowiązuje strój odświętny!
Czwartek, 20.06.2024 r.
Msza św. na zakończenie roku szkolnego odbędzie się w kościele parafialnym pw. Ducha Świętego w Staniszczach Małych w czwartek (20.06.2024 r.) o godz. 18:00. Rodziców prosimy o dowóz dzieci. Dziękujemy!
Piątek, 21.06.2024 r.
Dojazd:
Spórok - 7:55
Spórok Baniok - 7:58
Staniszcze Małe szkoła - 8:05
Godz. 9:00 - wręczenie nagród i świadectw uczniom klas 1-3 i uczniom wyróżnionym z klas 4-7 (nowo dobudowana część szkoły); pozostali uczniowie odbierają świadectwa w klasach.
Odjazd:
Staniszcze Małe szkoła - 10:40
Świetlica w tym dniu pracuje zgodnie z planem. Po godz. 10:40 odbiór dzieci ze Spóroka we własnym zakresie. Za utrudnienia przepraszamy!
Rafał Pocześniok
20 czerwca br. każda z klas spędzi ze swoim Wychowawcą czas do 5 godziny lekcyjnej włącznie.
W programie:
1 lekcja – śniadanie klasowe
2 lekcja – spektakl szkolnego kółka teatralnego pt.: „Kot w butach”
3-5 lekcja – gry i zabawy oraz udział w akcji „Czytanie na polanie”
Odjazd: po 5 lekcji.
Świetlica działa w tym dniu bez zmian, do 15:30.
Dobrego dnia!
Rafał Pocześniok
Wakacje to przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku. Każdy z nas ma swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu. Jedni udają się na rodzinne wyjazdy, inni wybierają wyjazdy zorganizowane takie jak np. kolonie. Ważne jednak, by w każdym miejscu pamiętać o bezpieczeństwie i zachowaniu odpowiedniej ostrożności.
Nad morzem
Morze to potężny żywioł, z którym trzeba się liczyć. Pamiętajmy zatem o kilku istotnych regułach:
W górach
Jednym z największych zagrożeń w górach jest zmieniająca się w szybkim tempie pogoda. Przed każdą górską wycieczką dowiedzmy się, jakie są przewidywane warunki atmosferyczne!
Spacer do lasu lub na łąkę
Wchodząc do lasu, poruszajmy się po wydeptanych ścieżkach. Każde miejsce wygląda podobnie, więc łatwo się zgubić. Jeśli dostrzeżemy dzikie zwierzę, nie zbliżajmy się do niego. Jeśli to ono idzie w naszym kierunku, zatrzymajmy się i poczekajmy lub zróbmy powoli kilka kroków do tyłu. Nie rzucajmy się do ucieczki (zwierzę może ruszyć w pościg).
Wyprawa rowerowa
Gdziekolwiek planujemy się wybrać, pamiętajmy o naładowaniu przed wyjściem telefonu Dodatkowo zawsze miejmy w telefonie zapisane numery alarmowe, a także w odpowiedni sposób zapisane numery bliskich osób. Przed imieniem bliskiej osoby powinno znaleźć się słowo „ICE”. Jest to znak dla ratowników medycznych, kogo poinformować w razie wypadku.
Barbara Macygon - pedagog
Zachęcamy do udziału w Ogólnopolskiej Akcji Czytanie na Polanie. Akcja jest skierowana do uczniów, nauczycieli, lokalnej społeczności szkolnej i pozaszkolnej.
W naszej szkole odbędzie się ona 20.06.2024 roku na lekcji od 3.do 5. Realizacja akcji czytelniczej odbędzie się na świeżym powietrzu. Społeczność placówki przychodzi tego dnia z kocami lub poduszkami i w wybranym miejscu na zewnątrz organizuje przestrzeń czytelniczą. Można czytać dowolną książkę.
Głównym celem tej inicjatywy jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja społeczeństwa lokalnego oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
Drodzy Czytelnicy, do zobaczenia na polanie :-)!
Agnieszka Jańczak
Maja Czupala i chórek Spórok Sisters, a także mniej lub bardziej etatowi aktorzy zapraszają do posłuchania i zanucenia wakacyjnej piosenki pt. "Jak ja lubię lato". Wykonawcy mają nadzieję, że te nutki i słowa wprowadzą wszystkich w wakacyjny nastrój i będą dobrą wróżbą udanego, ciepłego lata.
Kółko teatralne (kl.VI) zaprasza również do zobaczenia krótkiego filmiku pt. "Wielka mała pomoc".To obraz powstały z myślą o konkursie FilmujeMy, w którym braliśmy udział.
Oba klipy można znaleźć również w zakładce: O szkole/ Nasza twórczość.
Jerzy Kaufmann
Tytuł sprawozdania zwraca uwagę na ekstremalny aspekt naszego dwudniowego wędrowania na Śnieżnik, Błędne Skały oraz Szczeliniec.
Rzeczywiście czas wycieczki był po brzegi wypełniony górską wędrówką, ale najważniejszy w tym wszystkim był czas na rozmowy, obcowanie z pięknem górskiej przyrody oraz wytrwałość w drodze do celu. I tutaj należy się ogromna pochwała dla uczestników - wszyscy uczestniczyli brali udział w każdym obowiązkowym punkcie wycieczki, nikt nie próbował się wymigać i nikt nie marudził! No może w ciszy serca u niektórych coś tam się działo, ale tego już na szczęście nie słyszeliśmy.
Nawet Pan Stanisław, nasz stały przewodnik, był pełen podziwu dla grupy i wspomniał, że żadnej grupy jeszcze nie prowadził pieszo do wejścia na Błędne Skały. Więc zostaliśmy pionierami w tej materii. Szacun!
A teraz już do konkretów, a więc to, jak spędziliśmy te piękne dwa dni.
Ekstremalnie zrobiło się już na samym początku wycieczki. Ledwo weszliśmy na szlak z Międzygórza na Śnieżnik, to zaczął nieśmiało padać deszcz, potem nawet drobny grad. No nic, wszyscy wyjęli, co mieli w plecakach, by nie dać się zmoczyć i szliśmy wytrwale dalej, ponad godzinę. Deszcz ustąpił i już, bez jego towarzystwa, zdobyliśmy cel - schronisko pod Śnieżnikiem. Tam cieplutka herbatka i przekąski z plecaka zrobiły swoje, wzmocniliśmy się i wróciły dobre humory. Połowa grupy zdecydowała się zdobyć jeszcze szczyt Śnieżnika, bo wyszło słońce i szkoda było zmarnować tego pogodowego okienka. Słońca starczyło aż do zejścia z góry, ale gdy znaleźliśmy się w autobusie, lunął deszcz. Jak to dobrze, że wyprzedziliśmy tę chmurę.
Obiad smakował wyjątkowo, ,,najlepsza była zupa” - słyszeliśmy komentarze. Dawno nie widzieliśmy tak głodnych uczniów.
Mimo, że przez całą drogę w autokarze ustalano, kto z kim zajmie pokój, zdarzyły się małe kłopoty przy ich przydzielaniu. Jednak wszystkiemu można zaradzić i wszyscy z uśmiechem zakwaterowali się w apartamentach Kudowie Zdroju. Dopełnieniem wieczoru był spacer do Dino, aby uzupełnić braki żywieniowe. Cisza nocna zapadła wyjątkowo szybko... Czyżby zmęczenie materiału?
Drugi dzień upłynął pod znakiem skalnych szczelin, wąskich korytarzy, wchodzenia po kamiennych schodach i kolejnego obiadu z drobiowym kotletem. Dobrze, że trud wędrówki wynagrodziły piękne widoki oraz niesamowite formacje skalne Błędnych Skał i Szczelińca.
Spokój i cisza wśród zdobywców w autobusie podczas pierwszego etapu podróży powrotnej, wskazywała na to, iż program wycieczki był wyczerpujący i wymagał chwili na doładowanie energii.
Ale było super, mimo męczących podejść, szybkiego przewodnika i zmęczenia. Doświadczyliśmy w głowie i nogach, że warto wędrować, by odpocząć od codziennego zgiełku i naładować ducha pięknymi wrażeniami z gór, by być dumnymi z siebie, z pokonywania swoich granic i osiągania szczytów.
Mirela Barton Kaliciak, Karolina Rajtor, Malwina Koj, Jolanta Koj
Dnia 12.06 br. naszą szkołę odwiedził przedstawiciel telewizji, aby wręczyć nagrody LAUREATOM wojewódzkiego konkursu „Bezpieczna droga do szkoły”. W gronie nagrodzonych znaleźli się: Zofia Wojtakowska, Tomasz Złoty oraz Victoria Janik. Kamerzysta przeprowadził również krótkie warsztaty dla klas nagrodzonych uczniów, podczas których przybliżył im tajniki swojej pracy.
Mirela Barton-Kaliciak
W porozumieniu z Radą Rodziców chcielibyśmy kolejny raz przeprowadzić akcję „Nie kwiatek, a datek”. W tym roku chcielibyśmy przeznaczyć ewentualnie zebrane pieniądze na wsparcie niepełnosprawnych uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem.
Zwracamy się więc z prośbą do wszystkich chętnych o zrozumienie i włączenie się do tej akcji. Niech ten gest będzie szczytnym podsumowaniem roku szkolnego. Wyraźmy tym swoją dobroć serc i empatię.
Udział w akcji jest oczywiście dobrowolny.
Rafał Pocześniok
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Paweł Ziaja uczeń klasy 3 naszej szkoły zdobył po raz drugi 1 miejsce w XX Powiatowej Olimpiadzie Matematycznej w Jemielnicy.
Zwycięzcy oraz pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych matematycznych sukcesów.
Stefania Kaliciak
Uroczysta gala wręczenia nagród wszystkim laureatom tegorocznych konkursów organizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu miała miejsce w czwartek 6 czerwca w Diecezjalnym Muzeum . Konkursów i nagrodzonych było wiele i wielu.
Jedną z nagrodzonych była nasza Hania Pros z klasy VI. O jej sukcesie w Konkursie Wiedzy Religijnej pisaliśmy już wczesniej, a dziś o nagrodach chcemy napisać. Hanka trochę zestresowana podchodziła po nagrodę, obawiała się, że otrzyma kolejny plecak, ale ku jej ogromnej radości, tym razem jedną z nagród rzeczowych była kosmetyczka, książka, gadżety związane z aktualnymi mistrzostwami w piłce nożnej i bon do jednego ze sklepów. Radość więc ogromna!
Biskup Rudolf Pierskałą dziękował wszystkim zebranym za zaangażowanie w konkursach i zachęcił do ich reklamowania oraz dzielenia sie radością z uczestnictwa w nich. Teraz więc głos Hani:
,,Warto brać udział w diecezjalnych konkursach, takich jak Żak, szczególnie zachęcam tych, którzy lubią piłkę nożną. Dostałam między innymi kredki i puzzle z piłkarzami, a chłopaki otrzymywali eleganckie piłki".
Reklamą niech też będzie nasza fotka na stronie Wydziału Katechetycznego:
Tematem tegorocznego Żaka była DROGA DO ŚWIĘTOŚCI, mamy nadzieję, że poprzez zaangażowanie w konkursie jesteśmy na tej drodze, a poznani młodzi święci pomogą wytrwać. Zachęcamy więc do udziału w kolejnym roku szkolnym.
Hanna Pros i Jolanta Koj
W środę 5.06 br. uczniowie naszej szkoły uczęszczający na chór szkolny, udali się do Nadleśnictwa Dębie, aby wykazać się wokalnie w Przeglądzie Piosenki Leśno-Przyrodniczej. W miłej atmosferze przepięknie wyśpiewali następujące miejsca:
Victoria Janik – I miejsce
Maja Czupala – II miejsce
Chór szkolny – I miejsce
Uczniowie zostali przygotowani przez Panią Iwonę Cierpich.
Poniżej wideo z występami naszych uczniów.
Mirela Barton-Kaliciak
05.06.2024 roku klasy I-III wybrały się do Książa, by zwiedzić zamek, w którym mieszkała swego czasu księżna Daisy. W ramach sprawozdania postanowiłem przeprowadzić krótkie ankiety wśród uczestników tej wyprawy, by sprawdzić nastroje i wrażenia.
Na pytanie: "Co najbardziej Wam sie podobało?" klasy 1. i 3. odpowiedziały jednoznacznie, że konie i lemury. Ni mniej ni więcej jest to sugestia do organizatorów, aby wybrać się nastepnym razem do zoo (znacznie bliżej i taniej, można by także z projektowych pieniędzy zakupić do szkoły lemury i konia - nie trzeba by sie ruszać z miejsca). Klasa 2. natomiast, oprócz koni oczywiście, zwróciła uwagę na inne atrakcje wycieczki: palmiarnię, tarasy, dwie wieże (prawdopodobnie wpływ lektur Tolkiena), skałę, widoki, sypialnię Daisy, jej suknię. Podobał sie również piknik (o którym dane mi było tylko słyszeć).
Pytanie: "Co Wam się nie podobało?" stało sie przyczynkiem do pewnych utyskiwań. Okazuje sie, że podróż i autokar, zielone ziemniaki, sklep, wysokie ceny i ptaszek bez nogi osiągneły bardzo niskie notowania. Dwie pierwsze pozycje wydają się bezsprzeczne. Kto wynajmuje tanie środki lokomocji, ten nie zaznaje wygody klimatyzacji. Można od biedy potraktować tę duchotę jako przygotowanie do aury palmiarni, którą mieliśmy zwiedzić. Zieleń ziemniaków nie wynikała jednak z niedojrzałości czy sztucznego barwnika, ale dodatku szpinaku. Dla niedoświadczonego podniebienia lub takiego trenowanego frytkami i burgerami mogło działać to odpychająco, było jednak dość smaczne i zachęcało niektórych do dokładki. Co do wysokich cen w "sklepie" - cóż... Jakie czasy, takie ceny. Na BMW trzeba jakoś zarobić. Najgorzej z ptaszkiem bez nogi. Podejrzewam, że nie zawinił on niczym w kwestii stanu, w jakim się znalazł, wybaczyłbym mu ten ubytek. O co proszę uczniów klasy 2.
Pytanie: "Co was zaskoczyło?" przyniosło odpowiedzi w stylu: "objat", kino, taki duży zamek, tunele w palmiarni, sala Maksymiliana, zielone ziemniaki i temperatura w autobusie. Dwie ostatnie pozycje zostały już wyjaśnione. Kino w pałacu to rzeczywiście coś osobliwego. Nikt z nas nie ma w domu kina (chyba że kino domowe, ale to inna bajka). Pałac Hochbergów - jak dowiedzieli się uczestnicy wyjazdu - był wyjątkowo nowoczesnym miejscem jak na owe czasy - centralne ogrzewanie, piece gazowe w kuchni, maszyna do obierania ziemniaków, mieszadła, miksery, francuski kucharz i centralny odkurzacz... Było więc i kino (modne wówczas), które dotrwało do naszych czasów. Dbano o wyjątkowy wystrój i wygodę. Nie oszczędzano na luksusowej estetyce. To wszystko można było zobaczyć nie tylko w sali Maksymiliana. Robiły wrażenie i piękne ogrody, i stajnie, i palmiarnia. No bo kto bogatemu zabroni?
Co dzieci zapamiętały?
Klasa 1. - księżniczkę Daisy.
Klasa 2. - zamek, autokar, znaczenie imienia księżniczki, zwierzęta, stajnie, karoce, drzewo w drzewie, kwiaty i kaktusy.
Klasa 3. - wszystko.
Co zapamietał kierowca? Podpowiadam: gdzie leżą Staniszcze Małe.
Jak widać każdy coś z tej wyprawy wyniósł. Czegoś sie nauczył. Trud się opłacił.
Pani ze sklepiku z pamiątkami też była zadowolona. Zdecydowanie będzie musiała jutro domówić towar.
Oprowadzająca nas przewodniczka wydawała się szczęśliwa przy pożegnaniu.
Tylko Daisy na jednym z pałacowych portretów pozostała smutna. Wie, że posiadanie takiego zamku i wielkie bogactwo to nie wszystko...
Ale dzieci, pełne wrażeń, z koronami na głowie i pustymi portfelami zadowolone wróciły do swoich zwykłych niezwykłych domów.
Jerzy Kaufmann
Nowa galeria Wycieczka do Książa 2024 - klasy I-III została dodana do albumu fotograficznego
Powered by aSc EduPage