• Działalność ekologiczna w PSP Staniszcze Małe - Spórok

      Działalność ekologiczna w PSP Staniszcze Małe - Spórok

      02.07.2013 12:19
      Sprawozdanie z działalności ekologicznej w PSP Staniszcze Małe – Spórok
                                                                    w roku szkolnym 2012/2013.
      Akcje  ekologiczno – przyrodnicze odbywały się w ramach:
      -zajęć  i akcji szkolnych dla wszystkich uczniów ,
      - zajęć szkolnego  kółka przyrodniczego,
      -  członkostwa w OTOP
      -  udziału w konkursach ekolog – przyrodniczych.
      -  współpracy z instytucjami i ich przedstawicielami.
      Akcje szkolne:
                   1.Zgodnie z coroczną szkolną tradycją, w dniu 25 września 2012, zorganizowaliśmy w szkole Dzień Pieczonego Ziemniaka. Tym razem jednak połączyliśmy biesiadowanie przy ognisku z akcją sprzątania wsi. Wszyscy uczniowie wędrując w okolicy szkoły, stacji i sklepu oraz cmentarza zbierali z wielkim zaangażowaniem śmieci, które potem zważyliśmy.
      Okazało się, że wspólnie zebraliśmy ich aż 110,5 kg ! Niestety była miedzy nimi wykładzina porzucona w krzakach, mnóstwo butelek, folie, a nawet części samochodowe. Mamy nadzieję, że mieszkańcy docenią trud naszych uczniów włożony w tę akcję i nie będą już zaśmiecać okolicy.
      Nagrodą po tak efektywnej pracy była biesiada przy ognisku, wspaniale smakujące ziemniaki, które upiekli nas strażacy oraz  słodka niespodzianka i napoje ufundowane przez  sprzymierzeńca Akcji - Pana Sołtysa z Funduszu Sołeckiego.
      Uczniowie po tak mile spędzonym dniu w szkole byli bardzo dumni i zadowoleni z dobrze wykonanego zadania, wspólnie uczestniczyli jeszcze w zabawach i wcale nie chcieli wracać do domu.
      „To był fajny dzień ‘’- podsumowali. Trzeba więc chyba pomyśleć o kolejnych podobnych akcjach…
        
      Po pracy wspólne biesiadowanie…
         
                 2. 12 pazdziernika 2012 Nadleśnictwo Zawadzkie zorganizowało w Leśnictwie Dębie  Święto Drzewa, na które zostali zaproszeni także  uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem. Uroczystość przebiegła w pięknej jesiennej scenerii  przy Leśnym  Parku im. Zasłużonych Leśników . Uczniowie zaproszonych szkół brali udział w sadzeniu drzew, które mają stanowić dla niego otulinę . Nasi uczniowie także posadzili osobiście 3 dwumetrowe jarzębiny, a po spotkaniu otrzymali każdy po sadzonce dębu, które mieli zasadzić w swojej okolicy. Aby uzupełnić siły po sadzeniu zostaliśmy poczęstowani kiełbaską z grilla, soczkiem oraz ciepłą herbatką .
      Serdeczne podziękowania dla Nadleśnictwa Zawadzkie za zaproszenie !
        
                                                       Sadzenie drzew kosztowało nieco wysiłku…

         
                        Na zakończenie o trzymaliśmy po  dębie do posadzenia w swojej okolicy…
       3. Nawet Konkurs  Piosenki Przyrodniczo - Leśnej  nie obył się bez naszej obecności. Pani Iwona Cierpich  przygotowała szkolny chór do występu, w którym rywalizowaliśmy z innymi szkołami o piękną statuetkę żółtej wilgi. Niestety nie udało nam się jej zdobyć, ale my za to mamy żywe wilgi  w okolicy, które chętnie obserwujemy…
        
                    4. 11 czerwca 2013 roku wszyscy  uczniowie   naszej szkoły mieli okazję poznać zwierzęta naszych lasów, ich zwyczaje i  ciekawostki o nich z pierwszej ręki  . Tym razem byliśmy gośćmi w Izbie przyrodniczej drugiego nadleśnictwa, które graniczy z naszą okolicą- Nadleśnictwa Opole. Dzieci pochwaliły się tam swoją bogatą wiedzą, którą  potem uzupełnił jeszcze jeden z pracowników nadleśnictwa opowiadając wiele o swojej odpowiedzialnej pracy Leśnika. A ponieważ sponsorem całego wyjazdu było Koło Łowieckie nr 6 Ostoja w Opolu, to w drodze powrotnej zwiedziliśmy jeszcze strzelnice łowiecką, poznaliśmy zasady odstrzału zwierzyny oraz spotkaliśmy się z młodymi dzikami na hodowlanym poletku. Przeżyliśmy wspaniały „leśny dzień” !
                                                Ale wszyscy byli zasłuchani w leśne opowieści…
         5. Również zbiórka makulatury oraz butelek PET była bardzo popularną akcją w szkole. Pod kierunkiem Pani Alicji Badura  uczniowie  musieli ważyć przed przyjęciem   niemałe jej ilości, a potem przenosić do piwnicy, skąd była zabierana do punktu skupu. Dobrze, że zawsze byli chętni do tej pracy.
       
      Zajęcia  w ramach szkolnego  kółka przyrodniczego i   członkostwa w OTOP
      Do Szkolnego Koła OTOP należało w tym roku 12 uczniów oraz 2 opiekunów. Podobna liczba utrzymuje się już od początku działalności koła w szkole tj. od 6 lat, mimo, iż szóstoklasiści corocznie opuszczają nas – to jednak młodsi uczniowie skutecznie uzupełniają ich odejście. W tym roku mamy najwyższą liczbę członków czyli Koło rośnie!
      1.  LICZENIE PTAKÓW NA WYSPIE BOLKO
       W dniu 6.10.2012 ośmioro  uczniów oraz trzech  absolwentów naszej szkoły uczestniczyło w Opolu w akcji liczenia ptaków . Odbywało się to w ramach obchodów Europejskich Dni Ptaków.
      Wyprawę poprowadził dla wszystkich chętnych Pan Maciej Kowalski – ornitolog z Opola.
      Wyjechaliśmy już bardzo wcześnie rano, bo już o godzinie 7.00 byliśmy na stacji. Potem odwiedziliśmy Matkę Bożą Opolską w opolskiej katedrze, by o godzinie 9.00 stawić się na zbiórce przed MDK  w Opolu. Byliśmy , tak jak w ubiegłym roku, jedyną szkolną grupą , która przybyła na tę akcję, ale oprócz nas byli jeszcze indywidualni miłośnicy ptaków i przyrody. Udało nam się zaobserwować  takie ptaki  jak  sójka, myszołów, dzięcioł średni , mandarynka, kaczki  krzyżówki i wiele innych. Po kilku godzinach spaceru po Wyspie Bolko, nieco zmęczeni ,ale dobrze dotlenieni , wróciliśmy do domu.Pogoda nam dopisała, ptaki nieco mniej, ale wspominamy miło tę wyprawę i polecamy innym.

      1. WYPRAWY W TERENOWE.
      Odbyliśmy także kilka wypraw terenowych w naszej okolicy, w czasie których zrobiliśmy wiele ciekawych zdjęć, próbowaliśmy rozpoznać ptaki, które wcześnie poznaliśmy na zajęciach, a przede wszystkim spędzaliśmy zdrowo i pożytecznie nasz wolny czas.

      My tu w drodze, a przed nami burza…

        Nie tylko ptakami się interesowaliśmy…

      3. Udział w tematycznych konkursach.
      Uczniowie naszej szkoły brali udział w wielu konkursach przyrodniczo – ekologicznych, na których odnosili znaczące sukcesy:
      - Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy ( 4 uczniów brało udział  w etapie szkolnym, 2 w etapie gminnym)
      - Szkolny Konkurs Przyrodniczy w ramach Szkolnego omnibusa  (10 uczniów)
      - Wojewódzki  Konkurs  Plastyczno – literacki „Zwierzaki”  organizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 w Opolu i  Polski Związek Łowiecki- Zarząd Okręgowy w Opolu ( 6 uczestników, 1 uczeń nagrodzony)
      - Konkurs fotograficzny „Moje ulubione Drewo”  organizowany przez Koło Towarzystwa Przyjaciół  Lasu - Dolina  Małej Panwi i  Nadleśnictwo Zawadzkie   (2 uczestników, 1 uczeń II miejsce)
      - Konkurs na logo i hasło zbiórki makulatury, butelek PET  i puszek aluminiowych ( 6 uczniów i 1 nagrodzony – I miejsce)
      - Konkurs wiedzy przyrodniczej org. W czasie raju na Rogolowcu – 1 uczestnik II miejsce.
      Na większość konkursów przygotowywaliśmy się na zajęciach kółka przyrodniczego.
      WNIOSKI:
      Jesteśmy szkołą, której nie są obce ekologiczne zachowania, które przedkładają się na codzienne nawyki  i wrażliwość na bogactwo otaczającej przyrody.
      Wśród uczniów ogromną popularnością cieszą się wycieczki przyrodnicze, a ptaki mają wśród nas wielu sojuszników i przyjaciół!
      Program OTOP „PRZYRODA  wokół nas- PTAKI ” to cenna pomoc dla ucznia i nauczyciela w uczeniu się ptasich zwyczajów i rodzajów.
       
    • Kontakt

      • Publiczna Szkoła Podstawowa Staniszcze Małe-Spórok im. św. Jacka
      • 77 46 11 064
      • Publiczna Szkoła Podstawowa Staniszcze Małe-Spórok, ul. Szkolna 1, 47-113 Staniszcze Małe Poland
      • Adres elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP: /pspsms/SkrytkaESP
  • Galeria zdjęć

      brak danych